Dünya’ya 500 Kilometre Çapında Bir Göktaşı Çarparsa Ne Olur ?

Neden MCDeyiz.COM Üyesi Olmalısınız ?

Aramıza Katılmak İçin Bir Sebep Gerekiyorsa Seni Neden MCDeyiz.COM Üyesi Olmalısınız ? Sayfamıza Bekleriz..
Daha Az Reklam, Daha Çok Kaynak Üstelik Ücretsiz!

oSoloTurk

BİZ MCDEYİZ
Yönetici
27 Mar 2019
110
12
185
17
Kocaeli
Dünya’ya 500 Kilometre Çapında Bir Göktaşı Çarparsa Ne Olur ?
Discovery Channel için hazırlanan ve yakın zamanda sosyal medyada yeniden gündeme gelen bir videoda, gezegenimize 500 kilometre çapında bir meteor çarpması neler olacağı gösterilmiş.
Öncelikli olarak 500 kilometrenin ne kadar büyük olduğunu kafamızda kurgulamakla başlayalım. Bu büyüklükte bir cisim bir yere düşmez, bir yerin üstüne düşer. 30 metre çapında bir cisim New Orleans’a düştüğünde New Orleans’a meteor düştü deriz ama bu gök cismi New Orleans kadar olacağı için tanımımız değişir. Daha yerel bir örnek vermek gerekirse İzmir-İstanbul arası kuş uçuşu 480 kilometredir. Göktaşı aynı anda hem Foça’yı hem de Küçükçekmece'yi yerle bir edebilir.

Çarpışma anında yüzeyin 10 kilometrelik kısmı parçalanıyor. Bu 10 kilometre yüzey boyutu değil bu arada, derinlik. Yani okyanus tabanında içeri doğru bir Everest boyu krater oluşuyor. Şok dalgaları ses hızını aşarak savruluyor. Gezegenimizden savrulan parçalar alt atmosere gidiyor, sonra tekrar Dünya'ya dönüp etrafı yakıp yıkmaya başlıyor. Dünyayı ateşler ve yangınlar sarıyor. Dünyadaki yaşamı bu ateş dalgası yutuyor. Bir gün içerisinde gezegenin yüzeyi yaşamın barınamayacağı hale geliyor.
Kanıtlara göre bu olay, Dünya’nın geçmişinde daha önce altı defa yaşandı. Yani gezegenimiz öyle kolay kolay vurmayla ölmüyor ancak aynısı bizim türümüz için geçerli değil. 24 saat içerisinde bizim için konu kapanmış oluyor.


 
Son düzenleme: