Eklenti mesajlarında ü-ö gibi türkçe karakterler nasıl kullanılır?

Neden MCDeyiz.COM Üyesi Olmalısınız ?

Aramıza Katılmak İçin Bir Sebep Gerekiyorsa Seni Neden MCDeyiz.COM Üyesi Olmalısınız ? Sayfamıza Bekleriz..
Daha Az Reklam, Daha Çok Kaynak Üstelik Ücretsiz!

oSoloTurk

BİZ MCDEYİZ
Yönetici
27 Mar 2019
110
14
185
17
Kocaeli

Kodlağınız skript içerisinde ı,ğ,ü,ş,ö,ç harfleri veya » gibi karakterleri kullanabilmek için bu konudaki adımları inceleyebilirsiniz.

Öncelikle editör yazılımınızı seçmelisiniz.
Bu konuda ve programlarında anlatım yapılacaktır.
Programların kuruluşlarından bahsedilmeyecek sadece işlemin uygulanması anlatılacaktır.

UTF-8 Nedir ?
UTF-8 8-bitlik bir Unicode dönüşüm biçimidir. Unicode karakterlerini değişken sayıda 8 bitten oluşan bayt gruplarıyla kodlamakta kullanılır. Rob Pike ve Ken Thompson tarafından geliştirilmiştir. UTF-8 kodlaması Unicode karakterlerini 1-6 bayt uzunluğunda diziler olarak kodlar

BOM Olmadan UTF-8 Olarak Kodla ve UTF-8 Olarak Kodla Arasındaki Fark Nedir ?
BOM UTF-8 ile birlikte ortaya çıkmış olup dosyanın UTF-8 olduğunu gösteren bir işarettir. Bir dosyanın yapısını yazı düzenleyicinizde UTF-8’e çevirirseniz bu işaret kendiliğinden dosyanın en başına eklenir. Peki nasıl bir şeydir bu BOM işareti derseniz şudur: 
Çözüm için editörlerde bom olmadan utf-8 olarak kodla seçilecektir.

Sublime Text 3 Üzerinden SK Dosyasını UTF-8 Yapmak

1. Adım

UTF-8 Yapacağınız dosyadaki metini kopyalayın (ctrl + c)
Bunu yapmamızda ki sebep utf-8 dönüştürülen türkçe karakterler bozulmaya uğrayabilir.

2. Adım

File butonuna tıklıyoruz.

3. Adım

Save with Encoding Butonuna Tıklıyoruz.

4. Adım

UTF-8 Seçeneğine tıklıyoruz.

5. Adım
Tüm metini seçerek (ctrl + a) önceki kopyaladığımız metini yapıştırıyoruz (ctrl + v)
Kaydettiğiniz dosya artık türkçe karakter destekleyecek ve bozulma olmadan işlemi tamamlamış olacaksınız.

Notepad++ Üzerinden SK Dosyasını UTF-8 Yapmak

1. Adım

UTF-8 Yapacağınız dosyadaki metini kopyalayın (ctrl + c)
Bunu yapmamızda ki sebep utf-8 dönüştürülen türkçe karakterler bozulmaya uğrayabilir.

2. Adım

Kodlama (bazı dil paketlerinde biçim olarak geçebilir) butonuna tıklıyoruz.

3. Adım

Bom Olmadan UTF-8 Olarak Kodla (bazı dil paketlerinde sadece UTF-8 olarak geçebilir) butonuna tıklıyoruz

4. Adım

Tüm metini seçerek (ctrl + a) önceki kopyaladığımız metini yapıştırıyoruz (ctrl + v)
Kaydettiğiniz dosya artık türkçe karakter destekleyecek ve bozulma olmadan işlemi tamamlamış olacaksınız.

Son düzenleme: