Genel Kurallar

Neden MCDeyiz.COM Üyesi Olmalısınız ?

Aramıza Katılmak İçin Bir Sebep Gerekiyorsa Seni Neden MCDeyiz.COM Üyesi Olmalısınız ? Sayfamıza Bekleriz..
Daha Az Reklam, Daha Çok Kaynak Üstelik Ücretsiz!

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

IrfanDarmaDuman

Führer
Premium
Onaylı Satıcı
27 Mar 2019
41
3
185
17
İstanbul

MCDEYİZ | Genel Kurallar
Merhabalar, MCDeyiz üyeleri! Bugüz sizlere MCDeyiz Genel Kurallarından bahsedeceğiz.
MCDeyiz forumunun sürekli büyümeyi hedefleyen bir ideolojisi olduğunu unutmayalım. Büyümeyi hedefleyen herkesin kendi içinde oturttuğu bir disiplin tarzı vardır ve bugün o tarzı sizlerle oturtmak için geldik.
---------------------------------------------------------------------------------------------------
 1) Temel görgü kuralları bizim için çok önemli.
 Arkadaşlarımdan öneri istediğimde gerçekten bunları yazman gerekiyor mu derken bu görgüsüzlük yapacak kişiler için şimdiden üzüldüm. Toplumda yeriniz yok. Aşağıdaki maddeler bizim için önem arz ediyor.
- Hoşgörülü ve iyimser olmak.
- Eleştiri yaparken yerinde yapmalı ve gereksiz eleştirilerle birlikte konuyla alakasız yorumlardan kaçınılmalıdır.
- Anlayışlı ve her ne kadar 9 - 10 - 11 yaşlarında da olsak düşünce bakımından olgun insanlar olmalıyız. Kimine bakıyoruz 30 yaşında ama insanlığı tersten yaşıyor, biz bunlar gibi olmayalım.
- Başkalarını sözsel olarak rahatsız etmeyin.
- Hata yapıyorsanız olgun birer bireyler olarak özür dilemesini bilin.
- En önemlisi de küfürlü konuşmalardan ve argodan uzak durun.
- Din, dil, ırk ve siyaset belirtmeksizin bizler birer kardeşiz; bunlar bahane edilerek kavga çıkartılamaz, neden olarak da gösterilemez. 
- Empati kurmasını bilin. Yorum veyahut eleştiri yapmadan önce düşünün. Unutmayın ki düşünmek zor bir eylemdir ve zoru başaracağınıza inanıyoruz.  

 2) Kötü eleştirme ile Baltalama arasındaki farkı biliriz.
 Bir çok forumda kötü eleştiri yapmaya korkuyor insanlar çünkü konu sahibi baltalama diye rapor ettiğinde karşı taraf uyarı yiyebiliyor. Biz bu farkı diğer forumlardan çok daha iyi biliyoruz. Bizim forumumuz için baltalama bir emeğe "çok kötü", "rezalet" diyerek nedensizce bırakmaktır; işte bundan dolayı mesajlarınız silinebilir. Ancak kötü eleştiride bir şeyi gerekçesiyle yazarsınız yani "üstündeki çok kötü çünkü sabah siyah tişört değil de beyaz tişört giymeliydin" gibi bir yazı kötü eleştiri olur, baltalama olmaz. (Eleştiri türünün örneklerini okumamış forum sahipleri her şeyi baltalamadan sayıyor)

 3) Rapor sistemini gereksiz yere kullanmayın.
 Moderarör arkadaşlarımızı gereksiz raporlar ile zamanlarını almayın. Bunu özellikle aynı kişiler yapıyorsa ciddi bir cezaya tabii tutulabilir. Eleştiri kaldıracak kadar da olgun bir insan olabileceğinizi düşünüyoruz ve işinize gelmeyen, hoşunuza gitmeyen her mesajı raporlayarak kendinizi yönetim ekibine karşı küçük düşürmek hiç hoş olmayacaktır.

 4) Arama özelliğini iyi kullanın.
 Özellikle destek kategorisi için yazmak istiyorum. Destek için forumumuzda bulunan yetkililer seve seve sorunlarınızı çözecektir fakat sizin sorununuzun aynısını yaşayan birisi var ise ve o sorunu çözdükysek yeni konu açmanıza gerek yok. Burada bencil olabilirsiniz çünkü forumda tek siz yoksunuz. Diğer kategoriler için de aynı şey geçerlidir diyebilirim.

 5) Paylaştıklarınıza dikkat edin.
 Her koyun kendi bacağından asılır diyelim ve her attığınız mesajdan kendinizin sorumlu olduğunu unutmayalım. Genç bir kitleye hitap ettiğimiz için reklam içeren (site, Discord vb.), çıplaklık içeren, virüslü mesajlar ile linklere, korsanlığa ve paralı linklere kesinlikle izin vermemekteyiz. Paylaştığınız dosyaları ise VirusTotal gibi sitelerden virüs testlerini yapın. İndirilcek içeriklerin VirusTotal içermemesi konunuzun arşive taşınmasına neden olabilir. Ufak bir değinme de yapalım, VirusTotal gibi sitelerin %100 güvencesi olmadığını unutmayalım ve kendi bilgisayarımızdaki virüs korumasından da geçirelim.

 6) Rapor sistemini kullanın. 
 Forum içerisinde mutlaka anlaşamayacağınız insanlar olacaktır ve doğal olarak konunuzu rahatsız edebilir. Size burada büyük bir olgunluk düşüyor ve kavga ederek forumun huzursuluğunuzu bozmanızı önermiyoruz. Ya iki taraf barıştırılmalı, ya kötü yorumun kullanıcı bazlı değil de iş bazında olduğu öğretilmeli veyahut kötü yorum yapacak kişinin direkt konudan uzak durulması sağlanmalı. Eğer gereksiz ve kötü yorumlar alıyorsanız lütfen tartışmaya girmeyin ve bize olgunluğunuzu kanıtlayın ancak altını çiziyorum lütfen bunu eleştiri ile karıştırmayın. Yetkili ekibimiz gerekeni yapacaktır.

 7) İkinci bir bireysel hesaptan uzak durun. 
 İkinci, üçüncü, dördüncü veya sonsuzuncu hesabı açmanıza izin vermiyoruz. Bu hesapları konunuzu hortlatmakta veyahut kendi beğeni sayınızı arttıracağınızı düşündüğümüzden yasakladık. İkinci bir hesap açıldığında tespit edilirse hesabınız ban yiyebilir. 

 8) Dolandırıcılığın bu forumda yeri yok.
 Getirdiğimiz onaylı satıcı sistemi ile sizi dolandırıcılardan kurtaracağız. Bir onaylı satıcıdan ürününüzü teslim alamazsanız özel olarak ona ulaşmaya çalışırız ve gerekeni yerine getirmeyeceğini anlarsak size siber suçlara başvurmanız için yol gösterebilir forum içerisinde ise o kişinin soyunu kurutabiliriz. 

 9) Dil bilgisi hataları
 Tarihimize, tarihi eserlerimize, dilimize sahip çıkmayan bir milletiz tartışmasız. İki, üç kişinin bu vatan için yaptıklarını örnek olarak gösterip onunla böbürlenmeyin, genel kitle giderek Türkçeden uzaklaşmaktadır. Doğal olarak dil bilgisi hataları oluşuyor ve bu dil bilgisi bozuk bir kişinin yazdığı mesajlarda anlaşılma sorunları oluyor. "Karını bizimle paylaş" mı "Kârını bizimle paylaş" mı siz seçin. Dil bilgisine çok önem veriyoruz bu yüzden mesajlarınızda dil bilgisini olabildiğince yaşamanızı istiyoruz. Biz dil bilgisi hatalarını söyleyen insanlarımıza uyarı atmıyoruz tam tersine "Türkçe öğretmeni" madalyası veriyoruz, tek isteğimiz dil bilgisi hatalarını konuya yazarak konuyu kirletmemeniz ve o kişiye özelden ulaşmanız.

 10) Konuları kirletmeyin
 Açılan konuları saçma fikirler, alakası olmayan yorumlar veya tartışmacı konuşma tarzıyla kirletmeyin.

 11) Spamden uzak durun
 Her konuya sürekli "güzel" ya da kısa kısa cümleler yazarak mesaj sayınızı arttırmaya çalışmayın. Her yorumunuz eleştiri tarzında olmalı yani güzelse şundan güzel, kötüyse şundan kötü ya da başka belirtmek istedikleriniz varsa belirtirsiniz. Spam türünün başka bir örneği de sürekli aynı konuları açmaktır, bundan da uzak durun. 

 12) Özel uyarılar
 Bazı durumlar özel uyarılara neden olabilir. Örneğin genel kurallara yazılmayı unuttuğumuz tüm uygunsuz durumlar için veya bunu insanımız yapmaz yazmaya gerek yok dediğimiz hatalar yapılırsa özel uyarı ile cezalandırılacaksınız.

 
Bu uyarılar 7 Mart 2019 itibariyle yürürlüğe sokulmuştur ve rütbe gözetmeksizin herkesi ilgilendirecektir. 
 Tüm üyelerimiz sağlıklı bir forum için bu kurallara uymak zorundadır.

Yanlış bir şey gördüm fakat nasıl raporlayacağım ? 
Bir konuyu veya yorumu raporlamak inanın çok kolay. Rapor edeceğiniz konunun veya yorumun bittiği yani o konuyu ya da yorumu yazan kişinin son kelimelerinin olduğu kısıma gelin, altında rapor et butonunu göreceksiniz.

Rapor türleri Genel Kurallardaki numaralı başlıklardan alınmıştır. Rapor etmeden önce detaylı olarak okumanız önerilir.Bundan sonra raporlarınız bize şu şekilde ulaşır;
ve burada çözüme kavuşturulur.


NOT
MCDeyiz Genel Kuralları zamanla esneklik gösterebilir veyahut değiştirilebilir. Bunun mağduru olmamanız için aralıklı olarak bu konuyu takip etmenizi öneririm.
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...