GETEM E-Kütüphane | Hakkında Bilgiler, Gönüllü Okur Olma

Neden MCDeyiz.COM Üyesi Olmalısınız ?

Aramıza Katılmak İçin Bir Sebep Gerekiyorsa Seni Neden MCDeyiz.COM Üyesi Olmalısınız ? Sayfamıza Bekleriz..
Daha Az Reklam, Daha Çok Kaynak Üstelik Ücretsiz!

oSoloTurk

BİZ MCDEYİZ
Yönetici
27 Mar 2019
110
14
185
17
Kocaeli
Boğaziçi Üniversitesi Görme Engelliler Teknoloji ve Eğitim Laboratuvarı GETEM
Gönüllü okuyuculuk, tamamen bireysel ve gerçekten gönülü olmaya dayalı bir süreçtir.

GETEM Hakkında

Boğaziçi Üniversitesi Görme Engelliler Teknoloji Ve Eğitim Laboratuvarı (GETEM) tarafından tasarlanan internet kütüphanesi projesi, görme engellilerin bilgi kaynaklarına erişimini sağlamayı amaçlamaktadır. Bu proje (Türkiye'de sayıları 400 bin civarında olan) görme engellilerin yanı sıra, diğer tür engeli gereği basılı ("printed") kaynaklardan sınırsızca faydalanamayan (felçli, dyslexic) bireyleri de kapsamaktadır. Kütüphanede bulunan yayınlar ağırlıklı bir şekilde Türkçe ve İngilizce'den oluşmaktadır. Bünyesinde, hikaye, roman, şiir türü kitapların yanısıra, her kademedeki eğitim kurumlarında okutulmakta olan ders malzemesi (kitap, makale, ders notu) ile kimi ders ve konferansların kayıtları ve ilave olarak bilimsel makale, kitap bulunmaktadır. Bunlara ek olarak radyo tiyatroları, Sesli Betimlemeli filmlerin mp3 versiyonları, Sesli bilgisayar ve akıllı cihaz anlatımları gibi bir çok farklı içerik GETEM kataloğunda yerini almıştır.Gönüllü Okur Olmak
 
Eğer GETEM’de kitap seslendirmek istiyorsanız 0212 359 75 38 numaralı telefondan arayabilir ya da [email protected] adresine e-posta gönderebilirsiniz.
Eğer uzaktan gönüllü okuyucumuz olmak istiyorsanız gönüllü okuyuculukla ilgili tüm bilgileri içeren dosyayı   bağlantısından indirebilirsiniz. Ayrıca süreci anlatan   veya bilgisayarla ses kaydını da içeren   internetten izleyebilirsiniz.
 
1-      Tüm gönüllü okuyuculuk belgelerini yukarıda verdiğimiz bağlantıdan indirin.
 
2-      Kitap okuma kurallarını içeren belgeyi okumak için   bağlantısınıa tıklayın.
 
3-      Ücretsiz ve açık kaynak kodlu olan Audacity programı ve kullanımı ile ilgili detayları   bağlantısından indirin. Artık, gerek I-Phone gerek Android cihazlarınızdan da kitap seslendirmeniz mümkün.   bağlantısına tıklayınız. Android cihazınızdan kitap kaydı yapmak istiyorsanız da Türk Telekom ile işbirliği içinde geliştirdiğimiz Kitaplara Ses uygulamasını kullanabilirsiniz. Bu uygulama ile nasıl kayıt yapabileceğinizi  'nu izleyerek öğrenebilirsiniz. 
Kitaplara Ses uygulamasını Android cihazlara yükleyebilmeniz için   bağlantısına tıklayabilirsiniz. 
 
4-      Kuralları okuduk, programı kurduk, sıra geldi deneme kaydına, deneme kaydı için yapmanız gerekenleri merak ediyorsanız bağlantısına tıklayın. Deneme kaydını tamamladıktan sonra bunu [email protected] adresine gönderin. Deneme kaydınızda herhangi bir eserden alınmış 5 dakikalık bir okuma yapmanız yeterli olacaktır. Yani bu kayıt için seslendireceğiniz kitaptan bir bölüm okumanız zorunlu değildir.
 
5-      Kaydınız onaylandıysa artık kitap seçebiliriz. Kitap seçimi yapmak için   linkine girip buradan seçim yapabileceğiniz gibi  okumak istediğiniz kitabın şu anda okunup okunmadığını   linkinden veya daha önce seslendirip seslendirilmediğini   linkinden kontrol edebilirsiniz. Bir kitabı seslendirebilmeniz için daha önce eserin insan sesi formatında kataloğumuzda bulunmaması gerekiyor unutmayın.
 
6-      Seçtiğiniz kitabı GETEM’e onaylattıktan sonra artık okumak için hazırsınız. Kitabı elinize alın ve    veya    formlarından birini doldurmayı unutmayın.
 
7-      Artık kitabı seslendirmeye başlayabilirsiniz.  Kitabı bitirmek için 3 aylık bir süreniz olduğunu hatırlatmak isteriz. Eğer bu süre içinde kitabınızı bitiremezseniz, lütfen GETEM’le temas kurarak sürenizi uzatın.

Ayrıca Daha Fazla Bilgi ve Kitapları Sorgulayabilmek İçin Tıklayarak GETEM E-Kütüphane Sayfasını Açabilirsiniz.​