Rehber Kendi Bilgisayarınızda Minecraft Sunucusu NASIL AÇILIR?

ReklamAlani ReklamAlani ReklamAlani

irfandumanx

ApiaTeam
Yönetici
27 Mar 2019
52
7
800
17
İstanbul
  • Hediye Bu Parası Söylenmez
MCDEYIZ_500x500.png

Bilgisayarınızda kendi minecraft sunucunuzu nasıl açarsınız?

Hepinize merhaba arkadaşlar yepyeni konuma hooooş geldinizzzz. Sunucu açmak mı? Bundan daha basit bir şey yok. Bugün sizlere kendi bilgisayarınıza nasıl sunucu açarsınız, sunucu için en iyi bat kodu nedir gibi sorularınıza cevap vereceğim. Güzel bir konu olacak, haydi konuyu okumaya devam!

1. Adım: Klasör
Masaüstünde bir klasör açın bu klasöre istediğiniz adı verebilirsiniz.

ADIM1.png

2. Adım: Sürüm Kararı
Hangi sürümde sunucu kuracağınızı seçtiyseniz o sürümün .jar dosyasını yüklemek zorundayız. Ben 1.15.2, 1.12.2 ve 1.8.8 sürümlerini öneriyorum. Ben daha güncel olsun diye spigot 1.15.2'yi seçtim. Ben bu .jar dosyasını nereden bulacağım diyorsanız gidebilirsiniz.

Screenshot_2.png

3. Adım: Başlatma Kodu

Şimdi .bat kodumuzu hazırlamaya geldi iş. Başlatma kodunu hazırlamak için öncelikle normal bir metin defteri oluşturuyoruz. Oluşturduktan sonra açıyoruz ve metin defterine başlatma kodumuzu yazıyoruz. Burada dikkat edilmesi gereken iki şey var birincisi; jar dosyamızın adı ne ise <x> kısmına onu yazıyoruz "-jar <x>.jar nogui". İkincisi ise vereceğiniz ram miktarı. Onu ayarlamak için Xms ve Xmx değerlerini değiştirmemiz gerekiyor. Benim bilgisayarım 8GB olduğu için ben 6GB vereceğim. Bilgisayarımın kaç gb rame sahip olduğunu bilmiyorum diyorsanız masaüstündeki "Bu Bilgisayar" simgesine sağ tıklayıp özelliklere basmanız yeterli zaten önünüze gelecektir. "-Xms6G -Xmx6G" bunu da bu şekilde yaptığımızda gerekli ayarlamaları bitirmiş olacağız. Bir de arkadaşlar gb değil de mb değerinden ram vermek istiyorsanız "-Xms1024M -Xmx1024M" yazmalısınız (1GB = 1024MB). Kodumuzu hazırladıktan sonra not defterimizi farklı kaydetme seçeneğiyle son uzantısı .bat olacak şekilde kaydediyoruz. Kaydettikten sonra kullandığımız metin belgesini siliyoruz veeee başlatma kodumuza tıklıyoruz.

Kod:
java -Xms6G -Xmx6G -XX:+UseG1GC -XX:+ParallelRefProcEnabled -XX:MaxGCPauseMillis=200 -XX:+UnlockExperimentalVMOptions -XX:+DisableExplicitGC -XX:+AlwaysPreTouch -XX:G1NewSizePercent=30 -XX:G1MaxNewSizePercent=40 -XX:G1HeapRegionSize=8M -XX:G1ReservePercent=20 -XX:G1HeapWastePercent=5 -XX:G1MixedGCCountTarget=4 -XX:InitiatingHeapOccupancyPercent=15 -XX:G1MixedGCLiveThresholdPercent=90 -XX:G1RSetUpdatingPauseTimePercent=5 -XX:SurvivorRatio=32 -XX:+PerfDisableSharedMem -XX:MaxTenuringThreshold=1 -Dusing.aikars.flags=https://mcflags.emc.gs -Daikars.new.flags=true -Dfile.encoding=UTF-8 -Duser.language=en -jar spigot-1.15.2.jar nogui
Screenshot_3.png

Screenshot_4.png

Screenshot_5.png

Screenshot_6.png

4. Adım: EULA

Sunucu dosyalarınız ilk tıklayışınız da oluşmayacak çünkü hiçbir yerde bizi bırakmayan şu kullanıcı sözleşmelerine denk geleceğiz yani "eula.txt". Bu ayarı true yaptıktan sonra başlatma kodumuzu tekrardan açıyoruz. Sunucu dosyalarının yüklendiğini göreceksiniz.

Screenshot_11.png

Hazır!

Bu adımları tamamladıktan sonra sunucunuza arkadaşlarınızı davet etmek isterseniz port açmanız gerekicektir.
Ayrıca profesyonel bir sunucu açıyorsanız kategorisine bakarak en gerekli bilgileri edinebilirsiniz.