Sesten 5 Kat Hızlı Yolcu Uçağı Geliştiriliyor

ReklamAlani ReklamAlani ReklamAlani

oSoloTurk

BİZ MCDEYİZ
Yönetici
27 Mar 2019
154
45
830
Kocaeli

Sesten 5 Kat Hızlı Yolcu Uçağı Geliştiriliyor
ABD’li havacılık şirketi Hermeus, normalde 7 saat olan New York - Londra seferini 90 dakikaya indirecek süpersonik yolcu uçağı geliştiriyor.


Özellikle son 100 yılda ulaşım teknolojisi çok büyük hızlara ulaştı. Önce trenler hızlandı, sonra arabalar ve elbette uçaklar... Günümüzde en hızlı ulaşım uçaklarla yapılıyor. Havayolu taşımacılığına baktığımızda ise uçakların da hız konusunda farklılık yaşadığını görüyoruz. Yolcu uçaklarıysa ortalama 828 km/sa ila 1000 km/sa arasında yolculuk ediyor. Bu hızlar, sesten yavaş olduğu için rahat ancak göreceli olarak yavaş bir yolculuk yapılıyor.


ABD’li havacılık şirketi Hermeus, uçak yolculuklarının seyrini değiştirecek hızlara çıkmak istiyor. Normal uçaktan 7 kat daha hızlı olması beklenen yeni uçaklar, sesten de 5 kat daha hızlı gidecek. Bu hız da normalde 7 saat süren New York - Londra arasındaki uçuş süresini 90 dakikaya kadar düşürecek.

Bu durumda mevcut bir yolcu uçağının İstanbul-Sivas seferini yaklaşık 80 dakika yerine 12 dakika sürmesi demek oluyor.
Sanırım hızı anlatmış oluruz.

Eskiden uçuş gerçekleştiren ünlü süpersonik yolcu uçağı Concorde’un en yüksek hızının 2179 km/sa olduğu düşünülürse, 5.300 km/sa hıza ulaşması beklenen uçağın ne kadar büyük bir şey başaracağını görebiliyoruz. Hermeus’un süpersonik uçağının tek seferde 7000 km yol gideceği düşünülüyor.​
 
Son düzenleme: