Minecraft sunucu kiralama

Bu başlık altında siz değerli okurlarımız için Minecraft sunucu kiralama ile ilgili bilgiler veriyor olacağız. Umarız işinize yarar.

Minecraft, Markus Persson ve Jens Bergensten ile birlikte geliştirilmeye başlanan bir oyun. İlk olarak JAVA Edition sürümü çıkarılan oyun, 2009 yılında oldukça basitti fakat zaman içerisinde daha da gelişti. Mojang Studios, 2014 yılında Microsoft’a satıldıktan sonra daha hızlı bir geliştirme sürecine girdi. 2023 yılına girdiğimiz bu dönemde 1.20 sürümü için oyuncular gün sayıyor. Çünkü yeni sürümde pek çok özellik kullanıcıların ilgisini çekmeye yetiyor.

Minecraft sunucu kiralama

1.20 sürümünü bir kenara bırakalım oyuncular, 1.19 veya daha eski sürümlerde profesyonel bir sunucu kurma arayışında bulunabilmekte. Bunun için çözüm bir hosting şirketine başvurmak ve makine kiraladıktan sonra sunucu kurma aşamalarına geçiş yapmak.

Minecraft Sunucusu

Öncelikle Minecraft sunucusunun ne olduğunu söyleyelim. Minecraft server olarak da bilinen bu kavram, oyun sunucusu anlamına geliyor. Bu sunucularda oyuncular, toplu halde bulunarak beraber oynayabiliyor. Yani sunucuların temel görevi, oyuncuların bir arada olması ve çeşitli eklentilerle oyunun daha eğlenceli hale gelmesini sağlamak.

Minecraft sunucu kiralama

Minecraft Sunucu Kiralama

Minecraft oyunu için kullanıcıların bilmesi gerektiği şeyler arasında sunucu kurulumu yer alıyor. Minecraft server kiralama amacı olanların hangi adımları bilmesi gerektiği önemli bir durum. Bu adımları sizler için anlatıyor olacağız. Bu rehberimizi anlatırken Spigot 1.4.6 sürümünden yararlanacağız fakat hangi sürüm olursa olsun aynı şekilde kurulduğu için siz istediğiniz sürümü seçebilirsiniz.

Minecraft sunucu kiralama

Hosting Bul

Öncelikli olarak yapılması gereken şey bir hosting firması ile anlaşmak. Bunun için karşılaştırmalar yapabilir ve en mantıklı olanı seçebilirsiniz. Bizim tercihimiz Batıhost’tan yana. Batıhost, düşük ve yüksek işlemcili olarak 2 farklı kategoride hem uygun hem de yüksek fiyatlı makineler sunuyor. Nasıl bir Minecraft sunucusu açacağınıza bağlı olarak kendinize en uygun olanı tercih etmelisiniz.

Minecraft sunucu kiralama için Batıhost’ta makine alırken şuna dikkat etmelisiniz: Seçilecek olan sürüm. Eğer 1.12.2 veya daha eski sürümlerde oynanacak ise düşük işlemcili makineler akıcı performans sunar. Eğer ki 1.13 ve daha yeni sürümler kullanılacak ise biraz daha güçlü makineler gerekir, 1.17 ve sonraki sürümlerde ise daha yüksek işlemcili makinelerin kullanılması sağlanmalı. Buna göre bir tercih yapılmalı ki gecikme düşük olsun, yüksek performans alınabilsin.

Minecraft sunucu kiralama

JAVA Kur

Minecraft, JAVA altyapısını kullanarak çalışıyor. Bundan dolayı yapılması gereken şey JAVA yazılımını bilgisayara yüklemek. Sunucu makinesini kiraladıktan sonra makineye girin ve JAVA varlığını kontrol edin. Bunun için CMD’yi açmalısınız ve “java -version” yazmalısınız. Kuracağınız Minecraft sunucusu sürümü ile uyumlu ise kalabilir fakat değilse güncellenmeli. Eğer hangi JAVA sürümünü kullanacağınızı bilmiyorsanız da bir problem olmaz. Zaten sunucu açılırken gerekli JAVA sürümünü belirtiyor. Buna göre bir tercih yapmalısınız.

Eğer hiç JAVA yok ise bu komut hata verir. Bu durumda yapılması gereken şey JAVA kurmak. Eğer JAVA var ve farklı sürüm kurmak isterseniz mevcut JAVA’yı kaldırın. Hangi JAVA sürümünü kuracağınız sunucu sürümüne göre belirlenmeli. JAVA 8 veya JAVA 17 kurabilirsiniz. Eğer sorun çıkar ise farklı bir sürüm deneyebilirsiniz. JAVA yazılımını bilgisayara kurduktan sonra sürüm kontrolünü az önce bahsetmiş olduğumuz gibi konsoldan halletmelisiniz. Doğru sürüm görünüyor olması gerekir.

Minecraft sunucu kiralama

Sunucu Yazılımını ve Eklentileri Hazırla

Minecraft sunucu kiralama amacı bulunan bireylerin uygulaması gerektiği bir diğer şey sunucu yazılımını indirmek ve eklentileri hazır hale getirmek. Sunucu yazılımı indirmek için kullanılabilecek web sitelerinden birisi Get Bukkit Spigot, CraftBukkit ve Vanilla sürümlerini sunuyor. PaperMC kurmak isterseniz PaperMC’nin web sitesine girmelisiniz.

Minecraft sunucu kiralama

Sunucu yazılımı için en uygun sürümü seçtikten sonra indirilen dosyanın adını “Server.jar” olarak değiştirin. Sonrasında bir dizin oluşturup dosyayı bu dizinin içine atın. Bu aşamadan sonra sunucu dizininin içerisine “plugins” klasörü oluşturun. Sunucu sürümü ile uyumlu olan eklentileri buraya atın.

Minecraft sunucu kiralama

Haritayı Güncelle

Bir diğer aşamada uygulanması gereken şey harita eklemek. Farklı bir harita kullanmak isteyenler sunucu kurulmadan önce haritayı alıp buraya “world” ismiyle atmalı. Nether veya end dosyası da var ise bu dosyalar da formata uygun olarak ismi güncellenerek buraya eklenmeli. Bu sayede ayar dosyası ile uğraşmadan harita hazır hale gelmiş olacak.

Minecraft sunucu kiralama

EULA’yı Onayla

Oyuncuların Minecraft sunucu kiralama için uygulaması gerektiği bir diğer şey “Start.bat” dosyası oluşturmak. Bu dosyayı yeni metin belgesi oluşturarak ve uzantısını güncelleyerek halletmelisiniz. Ardından dosyayı açıp ilk satıra “java -Xmx1G -jar Server.jar” yazmalısınız. “1G” kısmı sizin sunucuya vereceğiniz RAM miktarı olmalı. Son satıra ise “pause” yazın ki hata oluştuğunda konsol kapanmasın.

Dosyayı kaydettikten sonra komut dosyasını çalıştırın. EULA hatası eski sürümlerde vermez fakat güncel sürümlerde EULA hatası ile karşılaşılacaktır. Bu durumda uygulanması gereken şey dizinde oluşan “eula.txt” açılmalı. İçerisindeki satır “eula=true” olarak değiştirilmeli. Bu adımların ardından EULA onaylanmış olacak.

Minecraft sunucu kiralama

Ayarları Tamamla

EULA onaylama sürecinin sonrasında sunucuyu başlatmadan önce bazı ayarlar da yapılmalı. Eğer dosyalar görünmüyor ise sunucuyu başlatıp konsol ekranından “stop” komutuyla birlikte kapatabilirsiniz. Sunucu dizininde “server.properties, bukkit.yml ve spigot.yml” gibi dosyalar yer alacak. Bu dosyalar, ayar dosyalarıdır. İçerisinde pek çok ayar bulunur. İngilizce bilenler bu ayarların ne olduğunu az çok anlayacaktır. Buradaki ayarlarla ilgili detaylı bilgi almak isterseniz web sitemizdeki rehberlerimizi inceleyin.

Minecraft sunucu kiralama

Sunucuyu Keyifle Kullanmaya Başla

Eğer Minecraft sunucu kiralama için gereken her şeyi yaptıysanız artık son aşamaya gelmişsiniz demektir. Bundan sonra yapmanız gereken şey sunucuyu başlatmak. Artık hazırsınız. Zevkli oyunlar dileriz.

Konuyu nasıl buldun?
0
1
0
0
0

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir