Minecraft server 1.20.1

Minecraft’ın yeni sürümünün çıkmasıyla birlikte Minecraft server 1.20.1 kurulumu hakkında insanlar, bilgi almak istiyor.

Minecraft, günümüzün en önemli oyunlarından birisi. Simülasyon tarzı bir yapım olan bu oyun, çok büyük bir satın alım miktarına sahip. Bu doğrultuda kendisi dünyanın en çok satan oyunlarından da birisi. Hal böyle olunca sunucu kurmak isteyen ve kendi sunucusuna oyuncu çekmek isteyenlerin sayısı da hayli yüksek oluyor. Yakın zamanda çıkan Minecraft 1.20.1 için şimdiden bu sürümün sunucusunun nasıl kurulacağı merak edilen bir detay oldu. Lafı daha fazla uzatmadan bu olayı anlatmak istiyoruz.

Minecraft Server 1.20.1 Kurulumu

Minecraft oyununu severek oynayan on milyonlarca kullanıcı bulunuyor. İnsanların hayal dünyasını geliştirdiği için tercih edilen bu yapım, son olarak 1.20.1 sürümü ile bizlerle buluştu. Haziran ayı içerisinde çıkan 1.20 sürümü, pek çok yenilik içermekte. İnsanlar, bu yenilikleri denemek için ya yeni sunucu kuracak ya da sunucusunu yükseltmiş olacak. Daha eğlenceli bir oyun deneyimi adına 1.20.1 sunucusunun nasıl kurulacağının bilinmesi gerekiyor.

Eğer bu sürümü kurmak istiyor iseniz yapmanız gereken ilk şey bir hosting firması ile anlaşmak. Ardından JAVA sürümünü kurmak ve sonrasında gerekli olan sunucu dosyasını indirmek. Sonrasında ise sunucu kurulumu için gerekli adımların atılması gerekiyor. Ardından oyun, zevkle oynanmaya başlıyor.

Minecraft server 1.20.1

Hosting Firması ile Anlaş

Bir Minecraft sunucusu kurmak için en doğru karar hosting firması bulmak. Çünkü yerel ağda sunucu kurmak performans sorunlarına yol açabilir. Eğer ciddi ve profesyonel bir iş yapılmak isteniyor ise atılması gereken adım bir hosting şirketinden makine kiralamak. Bunun için birçok firma bulunuyor. Bizim tavsiyemiz Batıhost ile birlikte Minecraft sunucusu kurma yolunda ilerlemek.

Batıhost, pek çok ayrıcalık ile birlikte bu işi yapan bir şirket. Bu firmayı tercih ettiğinizde çeşitli avantajlara sahip oluyorsunuz. Bunlardan bazıları şunlar olmakta:

 • Farklı kampanyalardan faydalanarak daha hesaplı fiyatlarla bir makine sahibi olma imkanı elde etme
 • Çeşitli platformlarda ve büyük topluluklarda ücretsiz reklam yapma
 • Minecraft sunucularının yönetimi ile ilgili tecrübeli bir ekipten en üstün destek hizmetine yer verme
 • Mevcut sunucu paketlerinden en iyi şekilde yararlanma
 • Minecraft araçlarını kullanma
 • Bilgi sağlayan rehber niteliğindeki web sitelerini inceleme
 • Minecraft forumunda gezinme ve topluluğa katılım sağlama
 • Özel olarak hazırlanan yönetim panelini keşfederek Minecraft sunucusunu yönetme

JAVA Kur

Eğer Batıhost’tan bir makine kiraladıysanız bu aşamadan sonra yapmanız gereken şey Uzak Masaüstü aracı ile makineye bağlanıp hemen sunucuyu kurmaya başlamak. Biz bu adımları yönetim paneli dışında elle kurulum olarak anlatacağız. İsterseniz yönetim panelini tercih edebilirsiniz.

Makinelerde varsayılan olarak JAVA 8 yer alır. Bundan dolayı yapmanız gereken şey JAVA 17 kurmak. Yine de her ihtimale karşı JAVA sürümünü kontrol etmeniz önerilir. Bunun için aşağıdaki adımları uygulayın:

 1. “Başlat + R” tuş kombinasyonuna basın.
 2. “CMD” yazıp çalıştırın.
 3. “java -version” komutunu girin.

Eğer JAVA 8 ise veya komut hata veriyor ise JAVA 17 kurulması gerekir. Bunun için bu bağlantıdan işletim sistemine uygun 64 bit JAVA seçilmeli ve indirme işlemi başlatılmalı. Ardından indirilen dosya çalıştırılmalı ve JAVA 17 yüklenmeli. JAVA 17 yüklendikten sonra artık Minecraft server 1.20.1 için sunucu dosyasını indirme vakti.

Sunucu Dosyasını İndir

Minecraft sunucusu dosyasını indirmek için bu siteye girilmesi gerekiyor. Bu sitede pek çok sunucu dosyası ve sürümü bulunmakta. Bunlardan birisi de güncel sürüm olan 1.20.1 sürümüdür. Bu sürümü seçip “Download” butonuna bastıktan sonra dosya indirme işlemi için yeni bir sayfaya yönlendirme yapılıyor. Bu sayfadan dosya indirilmeli. Dosya indirme işlemi sonrasında indirilen dosyanın adının “Server.jar” yapılması gerekmekte. Ardından dosyayı boş bir klasöre atın.

Komut Dosyası Oluştur

Bir sonraki aşamada sunucuyu çalıştırmak adına komut dosyasının oluşturulması gerekiyor. Bunun için sunucu dizinine girip “Start.bat” isminde bir metin belgesi oluşturun. Bu belgeyi Notepad veya Notepad++ ile başlatın.

Sırada dosyayı doldurmak var. İlk satıra “java -Xmx4G -jar Server.jar” yazın. Buradaki “4G” kısmı sunucuya vereceğiniz RAM miktarı olmalı. Aynı zamanda sisteme 1 GB RAM bırakmalısınız. Sonrasında ikinci satıra “pause” ekleyin ki eğer bir hata olursa konsol kapanmasın. Bu işlemlerin ardından dosyayı kaydedin.

Sözleşmeyi Onayla

Evet, geldik bir diğer aşamaya. Minecraft server 1.20.1 kurmak isteyen bir birey bu etapta sözleşme onaylamalı. EULA, Microsoft’un sunduğu bir belge. Sunucu yönetirken bu belgeye uyulması gerekiyor. “Start.bat” adlı dosyaya çift tıklayın. Komut çalışacak ve sunucu başlayacak. İlk açılış kütüphane yüklemeleri sebebiyle biraz uzun sürer. Ayrıca harita da ilk kez yüklenir. Sonraki açılışlar daha hızlı olur.

Sunucu açıldıktan sonra bir hata ile kapanacak. Bu durum gözünüzü korkutmasın. Bu doğal bir olay. Sebebi EULA’nın onaylanmamış olması. Bundan dolayı yazılım, kendini kapatıyor. Bunu çözmenin yolu şu:

 1. Sunucu klasöründe oluşan “eula.txt” dosyasını başlatın.
 2. Dosyada “eula=false” satırı bulun.
 3. Bu satırı “eula=true” olarak güncelleyin.

Bu adımların uygulanması ile beraber artık sunucu sorunsuz bir biçimde çalışmalı.

Minecraft server 1.20.1

Sunucuya Eklentiler Ekle

Sunucuyu tekrar başlattıktan sonra “stop” komutu ile kapatmalısınız. Artık eklentileri yükleme vakti. Bunun için pek çok site mevcut. Bunlar arasında en popüler 2 site Spigot ve Bukkit olmakta. Bu sitelerden çeşitli eklentiler kurabilirsiniz. Eklentinin sürüm ile uyumlu olup olmadığını da takip edin. İndirdiğiniz eklentilerin güvenli olup olmadığına da özen göstermelisiniz. Bunun çözümü genellikle değerlendirme puanı ve indirme miktarı yüksek eklentileri sunucuya yüklemek. Eklentileri indirdikten sonra sunucu dizinindeki “plugins” klasörüne atın.

Buna ek olarak bir püf noktasından bahsetmek isteriz. Sunucu açıkken birçok eklenti yüklenebilmekte. Yani eklenti yükledikten sonra her zaman sunucuyu kapatmanıza veya “reload” komutunu kullanmanıza gerek bulunmuyor. PlugMan eklentisi sayesinde “plugins” dizinine eklenen bir eklenti, sunucu aktif iken sunucuya yüklenir.

Haritayı Güncelle

Eğer Minecraft server 1.20.1 kurmak ve güzel bir topluluğa ulaşmak istiyor iseniz harita güncelleme aşamasını da tamamlamalısınız. Eğer harita eklemeyecekseniz bu etapta herhangi bir düzenleme yapmanıza gerek yok. Eğer haritayı değiştirmek istiyorsanız değişiklik yapmanız şart. Bunun için sunucunun kapalı olması gerekir. Sonrasında “world” isimli klasör kaldırılmalı. Ardından eklenecek olan harita sunucu klasörüne eklenmeli. Haritanın ismi ise “world” olarak değiştirilmeli.

Minecraft server 1.20.1

Keyifle Oynamaya Başla

Minecraft 1.20.1 sunucusu için gerekli adımları uyguladıysanız artık zevkli bir oyunun tadını çıkarma vakti demektir. Sunucuyu başlatıp arkadaşlarınızla ve diğer oyuncularla birlikte lezzetli bir biçimde oyun oynamaya başlayabilirsiniz.

Minecraft Server 1.20.1 Sistem Gereksinimleri

Minecraft 1.20.1 sunucusu kurmak isteyenler için önerilen sistem gereksinimleri şu şekilde yer alıyor:

 • En az Intel Core i9 9900K veya AMD Ryzen 3600X işlemci
 • 6 GB RAM
 • 50 GB NVME veya SSD depolama alanı
Konuyu nasıl buldun?
0
0
0
0
0

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir