1.17 modlu sunucu

Bu başlık altında siz değerli okurlarımız için 1.17 modlu sunucu kurulumunu açıklıyor olacağız. Umarız sizler için faydalı olur.

Günümüzün en önemli oyunlarından birisi Minecraft olarak bizleri karşılıyor. Bunun nedenlerinden birisi Minecraft’ın sunduğu olanaklar. Oyunda o kadar çok özellik var ki insanlar hangisini kullanacağını bilemiyor. İsteyenler mini oyunlar oynayarak arkadaşlarına meydan okuma başlatır, isteyenler tek başına bir çiftlik hayatı yaşar, isteyenler macera haritalarını keşfeder. Oyun, çok geniş bir derya sunuyor.

Minecraft dendiğinde akla sadece bildiğimiz oyun gelmesin. Buna ek olarak modlanmış oyun sistemi de mevcut. Bu sistem sayesinde oyuna yeni özellikler katılıyor. Örnek vermek gerekirse Forge veya Fabric, mod yükleme araçları arasında bulunmakta. Bu araçlar sayesinde oyun, modlu desteğine kavuşuyor. Oyunu modlu oynamak isteyen kişiler 1.17 sürümünden de yararlanmak isteyebilir. Bu sürümden yararlanmakla beraber sunucu desteğiyle oyunu arkadaşlarla da oynamak mümkün.

1.17 modlu sunucu

1.17 Modlu Sunucu Hakkında Bilgi

Minecraft 1.17, 8 Haziran 2021 tarihinde çıkarılan Minecraft sürümü. Bu sürümün resmî güncelleme adı “Mağaralar ve Uçurumlar: Bölüm 1” olarak yer alıyor. Bunun sebebi tüm özelliklerin bu sürüme yetiştirilememesiydi. Bundan dolayı yıl sonuna doğru 1.18 çıkarılmış oldu. Daha iyi mağaralar, daha iyi dağlar ve yeni nesnelerle gelişen oyun, kullanıcılar için harika olanaklar vaat etmeye başladı.

Bu sürümün en güzel yanlarından birisi de doğasıyla birlikte mod desteğiyle oyunun daha da güzelleştirilmesinin imkanlı hale gelmesi. Bunun için pek çok yeni mod çıktı. Bu modlar, mevcut yapıyı geliştirerek üzerine ekliyor.

1.17 modlu sunucu

1.17 Modlu Sunucu için Sistem Gereksinimleri

Eğer 1.17 sunucusu özellikle de modlu sunucu kurmak istiyorsanız bilmeniz gereken en önemli şey güçlü işlemci kullanmanız. Ayrıca başlangıçta 6 GB RAM’li bir makine tercih etmeniz gerekiyor ki akıcı bir oyun deneyimi yaşayın. Bu sürüm, ciddi anlamda CPU sömürüyor. Çünkü oyunda gelişmiş yapay zeka bulunuyor. Bu da işlemci kullanımını arttırıyor. Birkaç ayar ile CPU tüketimini düşürmek mümkün olsa da bu durum, oyunun çok kısıtlı kalmasını sağlar ve oyuncuların ilgisini düşürür. Bundan dolayı yüksek işlemcili ve bol RAM’li makine kiralamak gerekir.

1.17 Modlu Sunucu Kurulumu

Modlu sunucu kurmak için uygulanması gereken birden fazla adım oyuncularla buluşuyor. Bu adımları sizlere teker teker anlatmak istiyoruz. Öncelikli olarak bir makine kiralanması gerekiyor. Ardından JAVA kurulumu yapılması ve sonrasında sunucunun kurulması gerekir. Bu rehberimizde Forge 1.17 sürümü için sunucu kurulumundan bahsediyor olacağız.

Modları Hazırla

Modlu Minecraft sunucusuna sahip olmanın ilk adımı modları hazırlamaktan geçiyor. Bunun için CurseForge Launcher uygulamasını öneririz. Bu uygulamayı kurup hemen modları yüklemeye başlamalısınız. Ardından bu modların listesine ulaşmak için profilin bulunduğu dizine girmelisiniz. Detaylı rehberimize buradan ulaşabilirsiniz.

1.17 modlu sunucu

Makine Al

Minecraft sunucusu kurmak ve bu işi profesyonelce yapmak isteyenlerin uygulaması gerektiği şey bir makine kiralamak. Arkadaşlar arasında oynamak isteyenlerin de eğer interneti iyi değil ise makine alarak bu işi yapması tavsiye edilir. Biz, Batıhost’u tavsiye ediyoruz. Çünkü makineyi kullandığınız kadar ödeyebiliyorsunuz. Yani arkadaşlarınızla ne zaman oynayacaksanız makineyi o günler açık bırakabilirsiniz. Tabii bu olayı suistimal etmemek lazım. Örneğin 1 hafta boyunca modlu oynayasınız geldiyse 1 hafta açık bırakın ve oynayın. Ardından makineyi kaldırıp kalan kredileri sonra kullanın. Firma, bu olanağı sağlıyor.

Batıhost, güçlü makineleri ile modlu Minecraft oynamak isteyenlerin yanı başında yer alıyor. Modlu Minecraft için yüksek işlemcili makinelerden birini seçmek lazım. Nasıl bir hedef belirleniyor ise ona göre en uygun donanım seçilmeli. Sonrasında kiralama işlemi tamamlanmalı. Özetle 1.17 modlu sunucu kurulumu aşamaları için bir makine kiralamak önemli bir adım.

1.17 modlu sunucu

JAVA Kur

Makineyi aldıktan sonra makineye Uzak Masaüstü Bağlantısı ile girilmeli ve gerekirse JAVA kurulmalı. Öncelikle JAVA sürümünü kontrol etmelisiniz. Bunun için aşağıdaki adımları takip edin:

  1. “Başlat + R” tuşlarına basın.
  2. “CMD” yazıp çalıştırın.
  3. Açılan konsola “java -version” yazıp komutu çalıştırın.
1.17 modlu sunucu

Bu aşamaların ardından JAVA sürümü ekranda belirmesi gerekir. Eğer belirmiyor ise JAVA yüklü değildir. Belirdiyse işlem tamamdır. JAVA 17 kurulu olması gerekiyor. Eğer JAVA 17 kurulu değil ise yapılması gereken şey JAVA 17 kurmak.

1.17 modlu sunucu

Sunucu Dosyasını İndir

1.17 modlu sunucu kurmak isteyenlerin önemsemesi gerektiği bir diğer adıma geçelim. JAVA 17 yazılımını kurduktan sonra bir diğer aşamada uygulanması gereken işlem sunucu dosyasını indirmek. Forge 1.17 sürümünü kurmak için resmî web sitesine girilmeli ve sol sekmeden sürüm seçilmeli. Ardından önerilen sürüm indirilmeli.

1.17 modlu sunucu

Kurulumu Yap

Dosyayı indirdikten sonra kurulumun başlatılması gerekiyor. Uygulama açılmalı. Sonrasında “Install Server” tiki aktif edilmeli. Bir sonraki aşamada dosyaların kurulacağı dizin belirlenmeli. Yeni bir klasör oluşturup bu klasörü seçmelisiniz. Ardından “OK” butonuna basın.

1.17 modlu sunucu

Bir süre yükleme işlemi sürecek. Yükleme tamamlandıktan sonra ise dosyalar yeni dizine eklenmiş olacak. Bundan sonra yapmanız gereken şey gerekli düzenlemelere geçmek. Bu düzenlemelerden birisi argümanlar.

1.17 modlu sunucu

Pek çok argüman bulunuyor. Bunlardan birisi de RAM ayarlama. Bunun için “user_jvm_args.txt” dosyasını düzenlemek gerekli. Hemen bu dosyaya girin ve son satırdaki “# -Xmx4G” kısmını bulun. Buradaki “4G” kısmına sunucuya vermek istediğiniz RAM miktarını girin. Bunu yaparken “#” işaretini kaldırın. Yani bu kısım örneğin “-Xmx4G” gibi olacak. 1.17 modlu sunucu kurarken akıcı bir oyun deneyimi için bu ayarın yapılması ve dosyanın kaydedilmesi gerekir.

Bu aşamanın ardından “world” olarak adlandırılmış harita dosyasını da sunucu klasörüne ekleyin ki şimdiden hazır hale gelsin. Eğer yeni harita kullanılacak ise eklemenize lüzum bulunmuyor. Bu adımları tamamladıysanız artık ”run.bat” dosyasını çalıştırın.

1.17 modlu sunucu

Bir süre sonra hata verecek. Bu hatayı önlemek için “eula.txt” dosyasını açın ve buradaki satırı “eula=true” olarak değiştirip dosyayı kaydedin. Sonrasında sunucuyu yeniden başlatın. Artık sorunsuzca açılmış olacak.

Modları Kur

Sunucu güzel bir şekilde başladıktan sonra “stop” komutu ile kapatın ve modları “mods” klasörüne atın. Az önce CurseForge Launcher ile yüklediğiniz modları buraya kopyalamalısınız. Şunu belirtelim ki istemci tabanlı modları bu alana eklemenize gerek yok fakat eklerseniz bir problem yaşanmaz. RAM tüketimi açısından gereksiz modların eklenmemesi gerekir.

Düzenlemeleri Tamamla

Modları ekledikten sonra sunucuyu çalıştırın. Sunucunun açılışı mod sayısına göre biraz uzun sürebilir. Açıldıktan sonra sunucuyu kapatın. Bu sırada modların ayar dosyaları “config” klasörüne eklenmiş bulunacak. Bu klasörde modlar için yapılandırma uygulayabilirsiniz. Ayrıca “server.properties” dosyasındaki ayar değişkenlerini istediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz.

1.17 modlu sunucu

Oynamaya Başla

Eğer 1.17 modlu sunucu kurmak için gerekli aşamaları başarıyla tamamladıysanız artık yapmanız gereken son şey sunucuyu başlatmak ve arkadaşlarınızı modlu sunucuya davet etmek. Şimdiden hayırlı olsun dileklerimizi iletmek istiyoruz. Eğer anlamadığınız bir yer olur ise bizimle yorumlar kısmından iletişime geçmekten çekinmeyin. Sizler için buradayız, elimizden gelenin en iyisini yapmaya gayret gösteriyoruz. Şimdiden yeni sunucunuz için başarılar dileklerimizi iletmek istiyoruz.

Konuyu nasıl buldun?
0
0
0
0
0

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir