1.20 Modlu Sunucu

Birçok oyuncunun hayali 1.20 modlu sunucu kurmak olabilir. Bu rehberimizde siz değerli okurlarımıza modlu sunucudan bahsedeceğiz.

1.20 sürümü, yakın zamanda çıkış yapacak. Şimdiden 1.20 modlu sunucu hazırlıkları bulunan oyuncular yer alıyor. Bu oyuncular için güzel bir rehber başlığı açtık. 1.20 ile beraber yeni özelliklere kavuşulurken aynı zamanda güncel modlarla beraber çok güzel özellikler elde ediliyor.

1.20 Modlu Sunucu için Sistem Gereksinimleri

Modlu sunucu kurmak isteyenlerin bilmesi gerektiği şeylerden birisi sistem gereksinimleri olarak yer alıyor. 1.20, eski sürümlere göre daha fazla RAM tüketimi yapıyor. Ayrıca işlemci tüketimi de oldukça yüksek. Bundan dolayı güçlü bir işlemci ve yeterli miktarda RAM almak gerekiyor.

1.20 Modlu Sunucu

Bunun yanı sıra kullanılacak altyapı da önemli. Yani JAVA yazılımı. Eski sürümler ile yeni sürümler arasında JAVA farkı mevcut. Kullanıcılar, JAVA 8 ile 1.20 kullanamaz. Bunun yerine JAVA 17 sürümünü tercih etmeli. Yani JAVA 17 ile beraber Minecraft 1.20 sunucusu kurulabilir ve oyun, bu JAVA sürümüyle oynanabilir. Yani hem sunucu makinesine kurulmalı hem de oyuncu kendi makinesinde bu sürüme yer vermeli.

1.20 Modlu Sunucu Kurulumu

Eğer modlu sunucu kurmak istiyor iseniz uygulamanız gereken adımları Forge 1.20 sürümüne göre açıklayacağız. Yani Forge kurarken nasıl adımlar uygulanması gerektiğini sizlerle paylaşıyor olacağız. Şunu belirtelim ki diğer yazılım sürümlerinin de kurulumu birbirine benzer olduğu için büyük bir fark yer almıyor. Eğer farklı bir yazılım kullanmak isterseniz yapmanız gereken şey o yazılımın eğitim belgelerini incelemek.

1.20 Modlu Sunucu

Modları Hazır Hale Getir

Modlu sunucu kurulacak ise en az 1 modun olması gerekir. Çünkü modlu sunucu yapısına yer veren bir oyuncunun amacı sunucuya modlar kurmak olmalı. Modları hızlı bir şekilde kısa sürede kurmak adına CurseForge Launcher öneririz. Bu uygulama ile beraber bir profil oluşturulmalı ve 1.20 sürümü seçilmeli. Ardından modlar seçilmeye başlanmalı. Mod listesi alındıktan sonra bu dosyalar sunucu dizinindeki modların bulunacağı alana kopyalanmalı. Detaylı bilgi sahibi olmak için CurseForge Launcher için hazırladığımız yazıyı okuyun.

Barındırma Şirketi ile Anlaş

İnsanların 1.20 modlu sunucu oluşturması için yapması gerektiği daha pek çok adım var. Bir diğer aşamaya geçiş yapalım. Modları hazır hale getirdiyseniz hemen bir barındırma şirketi bulmak için yola koyulun. En verimli barındırma firmalarından birisi Batıhost olarak bizlerin karşısına çıkıyor. Bu firma, sunduğu pek çok olanak ile müşterilerinin karşısına çıkıyor. Batıhost’u tercih ederek elinize birçok avantaj geçmekte. Hosting firmasının sizler için sunduğu avantajlardan bazıları şunlar:

  • 1 GB RAM hediyesi
  • Pek çok sitede ücretsiz reklam
  • Sunucu yönetim paneli
  • Uzak masaüstü bağlantısı
  • Uygun fiyatlı ve yüksek işlemcili makineler

Daha birçok imkana yer veren Batıhost’tan makine seçerken şuna dikkat edin: Güçlü işlemcili bir makine alın. Çünkü 1.20, işlemciyi sömürecek bir sunucu. Bununla beraber en az 6 veya 8 GB RAM’li bir makine tercihi yapın. Bu sayede performans bakımından bir problem ile karşılaşmamış olursunuz. Eğer RAM yeterli gelmezse daha sonrasında makinedeki RAM miktarını yükseltebiliyorsunuz.

Sanal Makineye JAVA Kur

Bir makine kiraladıktan sonra sırada uzak masaüstüne giriş yapmak var. Sanal makineye girdikten sonra JAVA sürümünün kontrol edilmesi gerekir. Aşağıdaki adımları takip edin.

  • Başlat + R” tuş kombinasyonuna basın.
  • Ardından açılan uygulamaya “CMD” yazıp çalıştırma işlemini başlatın.
  • Açılan konsola “java -version” yazıp komutu gönderin.

Bu işlemin ardından konsol ekranında JAVA sürümü yer alacak. Eğer JAVA sürümü 17 değil ise veya komut hata veriyor ise JAVA 17 kurulması gerekiyor.

JAVA 17 kurmak için yapılması gereken şey JAVA’nın resmî web sitesine girip JAVA 17’yi indirmek. Ardından JAVA 17 kurulum işlemlerini başlatmak. Gerekli adımlar atıldıktan sonra sistemde JAVA 17 aktif hale geliyor.

1.20 Modlu Sunucu

Sunucu Dosyasını İndir

Bir diğer aşama olan sunucu dosyasını indirme aşamasına geçiş yapalım. 1.20 modlu sunucu kurmak isteyen bir bireyin bu adımda uygulaması gerektiği şey Forge indirmesi. Forge’un resmî web sitesine girdikten sonra sol taraftan 1.20 sürümünü belirleyin. Sonrasında önerilen veya son sürümü indirmek için herhangi birini seçin.

Dosyayı indirdikten sonra uygulamanız gereken adım dosyayı açmak ve kuruluma geçmek. “Install Server” tikini seçip dosya konumunu ayarlayın. Yeni oluşturulmuş boş bir dizin olmalı. Sonrasında “OK” butonuna tıklayın. Yükleme işlemi başlayacak. Yükleme tamamlandıktan sonra ise sıradaki etaba geçin.

Sunucuyu Kur

Gelelim bir diğer şeye. Artık sunucuyu kurmak için yapılması gereken bir diğer olay sunucu dizininde oluşan “user_jvm_args.txt” dosyasını açmak. Bu dosyada “-Xmx4G” veya benzer bir satır olmalı. Bu satırdaki “4G” kısmı sunucuya vermek istediğiniz RAM miktarı. Burayı istediğiniz şekilde ayarladıktan sonra dosyayı kaydedip kapatın.

Sunucuyu “run.bat” dosyası ile başlatın. Bu sırada EULA hatası ile karşılaşmanız lazım. Konsolu kapatıp “eula.txt” dosyasını açın. Açılan dosyanın içerisindeki satırı “eula=true” olarak güncelleyin. Sonrasında dosyayı kaydedin. Sunucuyu bu sırada tekrar başlatmayın. Birkaç işlem daha yapılması gerekiyor.

Harita ve Modları Yükle

Eğer güzel bir 1.20 modlu sunucu kurmak istiyor iseniz yapmanız gereken bir diğer şey modları ve haritayı yüklemek. Eğer bir haritanız var ise sunucu dizinindeki “world” ismindeki haritayı oluşturulmuş ise kaldırın. Yoksa bir şey yapmanıza gerek yok. Ardından haritanızı dizine atın ve ismini “world” olarak değiştirin.

Modları ise sunucunun “mods” klasörüne atmalısınız. Klasör oluşmadıysa elle oluşturabilirsiniz ve ardından CurseForge Launcher ile aldığınız modları buraya yerleştirmelisiniz. Şunu ifade etmek gerekiyor ki istemci modları da bulunmakta. Eğer istemci modları kurduysanız bu modların sunucuya eklenmemesi gerekir. Pek bir etkisi olmasa da bazen buga sebep olabilir veya kaynak tüketimini arttırabilir. Örneğin OptiFine veya JourneyMap gibi modlar istemci tarafında herhangi bir sunucuda rahatlıkla çalışır.

1.20 Modlu Sunucu

Ayarları Yap

Gelelim bir diğer olaya. Artık yapmanız gereken şey ayarları halletmek. Modları ve haritayı ayarladığınıza göre bu etapta modların değişkenlerini güncelleyebilirsiniz ve “server.properties” dosyasını düzenleyebilirsiniz. Config dosyalarının oluşturulması için sunucu bir kez başlatılmalı ve yüklenme işlemi tamamlandıktan sonra “stop” komutuyla kapatılmalı.

Ardından sunucu dizinindeki “config” klasöründe yer alan mod ayarları istenildiği gibi düzenlenmeli. Bu şekilde hem sunucu ayarları yapılıyor hem de mod ayarları. Buna ek olarak kendi istemcinizdeki modlar için de ayarlar yapabilirsiniz. Bu, kullanıcıya kalmış bir durum.

Sunucuda Keyifle Oynamaya Başla

Eğer ki 1.20 modlu sunucu üretmek için buraya kadar ki her bir adımı özenle uyguladıysanız artık hazırsınız demektir. Hemen “run.bat” dosyası ile sunucuyu başlatın ve yüklendikten sonra oyuncuları davet etmeye başlayın. Mod listesini CurseForge Launcher üzerinden dışa aktararak insanlara gönderebilirsiniz. Az önce paylaştığımız CurseForge Launcher rehberinde nasıl yapıldığı hakkında bilgi alabilirsiniz.

Konuyu nasıl buldun?
0
3
1
1
1

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir