1.16 Modlu Sunucu

Günümüzün en önemli şeyleri arasında 1.16 modlu sunucu kurulumu yer alıyor. Bu başlık altında modlu sunucu kurmaktan bahsedeceğiz.

Modlu sunucu kurmak isteyen pek çok birey var. İnsanlar, bu tür bir sunucuyu kurarken yapması gerektiği bazı şeylere özen göstermeli. Bunları siz değerli okurlarımız için bu rehberimizde detaylıca açıklayacağız. Eğer hazırsanız hemen çayınızı veya kahvenizi alın, yazıya giriş yapalım.

1.16 Modlu Sunucu için Sistem Gereksinimleri

1.16 için modlu bir sunucuya ev sahipliği yapmak isteyen bir bireyin önemsemesi gerektiği şeylerden birisi JAVA 8 kullanması gerektiği. Bu sürüm, JAVA 8 desteklemekte. 1.17’den itibaren ise JAVA 16 veya JAVA 17 kullanmak gerekiyor.

1.16 Modlu Sunucu

JAVA dışında modlu Minecraft oynamak için bir diğer gereksinim yeterli RAM miktarına yer vermek. Sunucu açıldıktan sonra 1.5 GB RAM tüketiyor. 2 GB RAM yeterli görünse de birkaç oyuncu oyuna girdikçe ve harita yüklendikçe RAM kullanımı, rahat 2 GB’ı geçer. Bundan dolayı en az 3-4 GB arası RAM vermek gerekir. İşlemcinin ise güncel sürümlerde güçlü olması tercih edilir. 1.16.5, düşük işlemcili makinelerde de birkaç optimize ayar ile güzel performans verir fakat ciddi bir proje yapılacak ise yüksek işlemcili makine kiralamak gerekiyor.

1.16 Modlu Sunucu Kurulumu

Eğer 1.16 için modlu bir sunucuya yer vermek isterseniz öncelikli olarak yapmanız gereken şey bir planlama yapmak. Biz bu rehberimizde plugin yani eklenti destekli bir Forge sunucusunun nasıl kurulacağını anlatıyor olacağız. Forge 1.16.5 ile beraber SpongeForge moduna da yer vereceğiz.

Modları Hazırla

Öncelikli olarak modların hazır hale getirilmesi gerekiyor. Bunun için en pratik yol CurseForge Launcher kullanmak. Uygulamaya giriş yaptıktan sonra bir profil oluşturmalı ve 1.16.5 için modlar yüklemelisiniz. Ardından bu modların bulunduğu dizindeki dosyaları sunucudaki “mods” klasörüne kopyalamalısınız. Bunu nasıl yapacağınızı bu içeriğimizden öğrenebilirsiniz.

1.16 Modlu Sunucu

Makine Al

Eğer enfes bir mod listesi hazır hale geldiyse bir sonraki aşamada artık makine almanın tam vakti. Makine almak için Batıhost firmasını öneriyoruz. Batıhost ile beraber pek çok ayrıcalığın sahibi oluyorsunuz. Şirketin hem bütçe dostu hem de yüksek işlemcili makineleri mevcut. Sürüme en uygun olan makinenin seçilmesi gerekiyor. Tercih işlemi tamamlandıktan sonra makinenin parası ödenmeli ve sipariş tamamlanmalı.

JAVA Kur

Oyuncuların 1.16 modlu sunucu kurarken önemsemesi gerektiği bir diğer şeye geçelim. Sırada JAVA kurmak var. JAVA, kiralanan makineye kurulması gereken bir bileşen. Amacı, sunucu altyapısını sağlamak. JAVA 8, 1.16.5 için yeterli olacaktır. Bundan öncesinde CMD’ye girip “java -version” yazmalı ve sürüm kontrolü yapmalısınız. Eğer JAVA 8 ise ek bir işlem yapmanıza gerek yok. Hata verirse JAVA kurulumunu tamamlamalısınız.

JAVA kurmak için yapmanız gereken şey bu sayfaya girmek. Bu sayfa içerisinde JAVA indirme butonuna basılmalı. Bu butona basıldıktan sonra indirilen dosya açılmalı. JAVA, otomatik olarak kuruluyor. Kurulum bittikten sonra JAVA 8’e makine içerisinde yer veriliyor.

1.16 Modlu Sunucu

Sunucu Dosyasını İndir

Gelelim bir diğer adıma. Bu adımda sunucu dosyasını indireceğiz. Bu adrese girip 1.16.5 sürümünü seçin. Sonrasında önerilen sürümü yani sağdaki olanı indirin. İndirme butonuna bastıktan sonra reklam gelecek. 5 saniye sonra “Skip” butonuna basın ve indirmeyi başlatın.

1.16 Modlu Sunucu

Bir diğer indirilmesi gereken dosya SpongeForge. Bu zorunlu değil fakat eğer eklenti desteği arıyor iseniz tavsiye ediliyor. SpongeForge kurmak için buraya tıklayın. Biraz aşağı indikten sonra SpongeForge yazılı bir kısım ve indirme sayfası ile karşılaşacaksınız. Bu butona basın.

1.16 Modlu Sunucu

Açılan ekranda üst kısımda sürüm seçme ekranı mevcut. Alt kısımda ise sürümler yer alıyor. En üst kısımda bulunan sürüm en güncel sürümdür. 1.16.5 versiyonunu seçtikten sonra en yeni sürümü indirin.

1.16 Modlu Sunucu

Kurulumu Yap

Artık 1.16 modlu sunucu için kurulumu yapma vakti. Sunucuyu kurmak için boş bir dizin oluşturun. Sonrasında Forge dosyasını çalıştırın. “Install Server” seçeneğini seçip dosya konumunu boş dizin olarak belirleyin. Sonrasında “OK” düğmesine basın. Bir süre sonra sunucu dosyaları eklenmiş olacak.

SpongeForge dosyasını ise sunucu dizininde “mods” adında bir klasör oluşturarak bu klasörün içine atın. “Mods” dizini içerisine “plugins” adında bir klasör de ekleyin. Eklentiler bu klasöre atılacak.

Sunucuyu başlatmak için Forge için ayrılan JAR dosyasını “Server.jar” olarak güncelleyin. Ana dizine “Start.bat” adında bir dosya ekleyin ve ilk satıra “java -Xmx4G -jar Server.jar” yazıp ikinci satıra “pause” ekleyin. Dosyayı kaydedin ve çalıştırın. EULA hatası verince “eula.txt” dosyasını başlatıp içindeki değişkeni “eula=true” olarak güncelleyin ve kaydedin.

1.16 Modlu Sunucu

Modları ve Eklentileri Kur

Eğer 1.16 modlu sunucu için daha güzel özelliklere yer vermek isterseniz daha önce hazırladığınız modları sunucudaki “mods” klasörüne kopyalamalısınız. Şunu belirtmek gerekiyor ki sunucularda olmaması gereken yani sadece istemciler için geliştirilen modlar bulunur. Bu modları koymanıza gerek yok. Eklentileri ise “mods/plugins” klasörüne atmalısınız. SpongeForge için bu bağlantıda pek çok eklenti var. Önemli olan uyumlu sürüm olması.

Düzenlemeleri Tamamla

Sunucuyu bir kez başlatın. Başlattıktan sonra “stop” komutu ile sonlandırın. “config” klasöründe modlar için çeşitli yapılandırma dosyaları yer alacak. Buradan modların nasıl çalışacağına dair ayarları yapabilirsiniz. İsterseniz “server.properties” dosyasını da düzenleyerek bu dosyadaki değişkenleri de ayarlayabilirsiniz.

1.16 Modlu Sunucu

Oynamaya Başla

Eğer buraya kadar her şeyi tamamladıysanız hayırlı olsun. Artık sunucunuz hazır hale gelmiş demektir. Bu süreçten sonra sunucuyu başlatıp keyifli bir şekilde oynamak kalıyor.

Konuyu nasıl buldun?
0
0
0
0
3

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir