9Minecraft Nasıl Kullanılır

Kısa sürede Minecraft için önemli web platformlarından birisi haline gelen 9Minecraft nasıl kullanılır? Gelin bu soruyu detaylıca cevaplayalım.

Günümüzün en popüler web sitelerinden birisi 9Minecraft olarak yer alıyor. Bu site, Minecraft oyuncuları için çeşitli olanaklar vaat ediyor. İster istemci tarafında oynayın ister sunucu sahibi olun buradaki kaynaklardan yararlanarak harika bir oyuna sahip olabilirsiniz. Neyse, lafı daha fazla uzatmadan hemen sizler için web sitesi hakkında bilgi vermeye başlayalım.

9Minecraft Nedir?

Özellikle Minecraft oynayan internet kullanıcıları arasında popüler bir site olan 9Minecraft, oyun ile ilgili birçok içeriğe yer veriyor. Google aramalarında Minecraft ile ilgili öne çıkan sorgulardan birisi haline gelmeyi başaran bu sitede yok yok!

Oyuncular, sitede o kadar çok kategori ile karşılaşıyor ki hangisine tıklayacağına şaşırabilir. Özellikle keşfetmek için girenler için seçim yapmak daha zor olacak. Kısacası hem sunucu hem de istemci amaçlı girenler platform üzerinden çeşitli içeriklere rahatlıkla ulaşabilir.

9Minecraft’ta Neler Var?

9Minecraft nasıl kullanılır? Bu soruya değinmeden önce web uygulamasında insanların hangi kategorilerle karşılaşacağını paylaşalım.

9Minecraft Nasıl Kullanılır

Modlar

Platformun en çok kullanılan kategorilerinden birisi mod kategorisi olmakta. Mod kategorisinde alt kategoriler de yer alıyor. Alt kategoriler arasında hayvan, macera, rol yapma, performans, savaş, alet ve şans blokları gibi kategoriler oyuncuları karşılıyor.

Minecraft modundan da kısaca bahsedelim. Minecraft modu, oyuna yeni özellikler ekleyen bir eklentidir. Kullanıcılar, modlar sayesinde yeni bloklar, yeni eşyalar, yeni yiyecekler veya yeni mekanikler gibi pek çok özellik ile tanışabilir.

Kaynak Paketleri

Kullanıcıları karşılayan bir diğer kategori kaynak paketi olarak yer alıyor. Kaynak paketi veya bir diğer ismiyle doku paketi, oyunun görünümünü güncelleyen bir yapı sunuyor. Yalnızca bloklar veya çevre güncellenmiyor, aynı zamanda arayüz güncellemesi de kaynak paketleri ile mümkün hale geliyor.

Web sitesinde kaynak paketlerini güncellemek isteyenler adına çeşitli alt kategorilere de yer verilmiş durumda. Bu kategoriler arasında animasyonlu kaynak paketleri, gerçekçi paketler ve modern paketler gibi birçok paket bulunmakta.

9Minecraft Nasıl Kullanılır

Gölgelendiriciler

Siz değerli oyuncularımız için “9Minecraft nasıl kullanılır?” sorusuna birazdan değinmiş olacağız. Sırada shader yani gölgelendiriciler var. Günümüzde shader teknolojisi o kadar gelişti ki artık ray tracing yani ışın izleme teknolojisiyle yarışır hale geldi. Klasik paketlerin dışında bu sitede ışın izlemeyi taklit eden shaderlar da bulunuyor. Bu sayede ışın izleme teknolojisini desteklemeyen ekran kartları bu teknolojiyi taklit eden gölgelendiricilerden yararlanıyor.

Haritalar

Bu sitenin sunduğu bir diğer şey haritalar olarak bizlerin karşısına çıkmakta. Canınız sıkıldı ve biraz haritaları keşfetmek istediniz. Hemen bu siteye girip haritaları inceliyorsunuz ve beğendiğiniz haritayı indirip “saves” dizinine atıyorsunuz. Ardından oynamaya başlıyorsunuz. Alt kategorilerle hiyerarşik bir düzenle sıralanan haritalar arasında istediğiniz türde haritaya hemen ulaşabilirsiniz.

9Minecraft Nasıl Kullanılır

Veri Paketleri

Oyuncular için daha pek çok kategori yer alıyor. Bunlardan bir diğeri de veri paketleri kategorisi. Minecraft oyununda data pack olarak adlandırılan bir sistem bulunuyor. Bu sistem ile beraber oyuncular, kod yazabiliyor. Komut bloğunda olduğu gibi burada kod, dosya halinde yazılıyor ve veri paketi haline getiriliyor. Adeta mod geliştirir gibi kod yazılıyor fakat Mojang, kendine özgü bir kodlama sistemi geliştirmiş durumda.

Veri paketleri günümüzde o kadar gelişmiş bir hal aldı ki oyuncuların birçok şeyi yapması mümkün hale geldi. Örneğin oyuna yeni bloklar ve eşyalar data pack sayesinde eklenebiliyor. Bunun yanı sıra ulaşım aracı, efektli özellikler, ekonomi sistemi ve ev eşyaları gibi daha pek çok şey de oyunda yer alabiliyor. Mini oyun oynamayı da mümkün kılan bu sistem, oyuncuların hayal dünyasını genişletiyor.

Bedrock Edition

9Minecraft’ta Bedrock Edition için de bir alan bulunuyor. Bu alanda pek çok alt kategori yer almakta. Bunlar modlar, eklentiler, doku paketleri, haritalar, istemciler, gölgelendiriciler, başlatıcılar ve karakter dokuları olmakta.

Bedrock Edition, bilindiği üzere JAVA Edition dışında diğer platformlarda yer alan bir yazılım. Çapraz platform desteğine sahip oluşu sebebiyle oyuncu kitlesi de oldukça güçlü. Bedrock Edition oyuncuları, buraya girerek oyununu geliştirebilir ve pek çok özelliğe sahip olabilir. İster modlu oyun oynar ister haritalarda takılır ister farklı başlatıcıları dener.

9Minecraft Nasıl Kullanılır

Uygulamalar

9Minecraft nasıl kullanılır? Birazdan bunun hakkında çeşitli bilgileri sizlerin önüne getirmiş olacağız. Öncelikle istemciler ve başlatıcılar hakkında da biraz konuşalım. Web platformunda hem istemciler hem de başlatıcılar olmak üzere 2 farklı kategori bulunuyor. İstemciler, oyunu özelleştiren özellikler sunarken başlatıcılar, oyunu oynamak isteyenler için geliştirilmiş genellikle sade yazılımlardır.

Aradaki farkı anlamanız için her 2 kategoriden birer örnek sunalım. Örneğin istemciler kategorisinde Wurst Client bulunuyor. Bu uygulama, oyuncuların birçok özelliğe pratik olarak erişmesini sağlıyor. Hack olarak bilinse de aslında tek oyunculu oynayanlar için oldukça faydalı bir uygulama. Mesela istemcide otomatik yeme, otomatik yüzme ve otomatik maden gibi özelliklere yer veriliyor. Yani oyuncunun oynama deneyimini geliştiriyor.

İstemciler ile başlatıcılar neredeyse aynı şeyler olsa da aradaki fark başlatıcıların daha sade olması ve daha az özellik içermesi. İstemciler, özelliklerle dolu bir Minecraft vaat eder. Başlatıcılar ise oyuna girmek isteyenler için çeşitli ayrıcalıklar sunan bir yazılım. Tlauncher uygulamasını örnek olarak gösterebiliriz.

Biz her ne kadar burada bu uygulamalardan söz ediyor olsak da bunların çoğu korsan uygulama sınıfına giriyor. Yani premium hesap olmadan oyuna erişim mümkün oluyor. Bundan dolayı orijinal başlatıcıyı kullanmanızı ve premium hesap sahibi olmanızı tercih ederiz. Oyuna en güvenilir bir biçimde bu şekilde giriş sağlanır. Ayrıca mod kurmak için ise CurseForge Launcher tavsiye ediliyor.

9Minecraft Nasıl Kullanılır

Tohumlar

Bir diğer sayfa harita tohumları olmakta. Tohum, bir haritanın nasıl şekilleneceğini açıklayan bir sistem. Her tohumda harita, farklı bir biçimde yüklenmekte. Bazı oyuncular, buldukları güzel harita tohumlarını diğer kullanıcılarla paylaşır. Bu sitede güzel yerlerin olduğu harita tohumlarını bulabilirsiniz. Tek ağaçlı bir ada, birden fazla köyün birleşik olması ve karlı bölgenin arasında kalmış bir çöl örnek olarak açıklanabilir.

Karakter Dokuları

Minecraft kullanıcılarının bilmesi gerektiği kategorilerden birisi karakter dokuları veya bir diğer ismiyle skins. Bu kategoride karakter dokuları ve karakter doku paketleri yer alıyor. Oyuncular, beğendikleri dokuları indirerek premium hesabına bu dokuyu yükleyebiliyor. Sitede bir sürü skin mevcut.

9Minecraft Nasıl Kullanılır

Diğer

Sitede bunların yanı sıra daha pek çok kategoriye yer veriliyor. Bunları madde madde sıralamak istiyoruz.

  • Spigot eklentileri
  • Bukkit eklentileri
  • PaperMC eklentileri
  • Eğitimler
  • Karakter dokusu güncelleme aracı
  • Sunucu listesi
  • Komut bloğu komutları
  • Minecraft sürümleri

9Minecraft Nasıl Kullanılır?

9Minecraft kullanmak için resmî web sitesine girmelisiniz. Siteye giriş yaptıktan sonra keşfetmek istediğiniz kategoriyi seçmeli ve o kategorideki nesneleri incelemelisiniz. Ayrıca daha spesifik bir araştırma için arama yapabilirsiniz. Sitede filtre özelliklerinin de bulunduğunu açıklamış olalım.

9Minecraft Güvenilir mi?

9Minecraft nasıl kullanılır? Bu sorunun yanı sıra sitedeki içeriklerin güvenilir olup olmadığı merak edilen bir diğer şey. Bununla ilgili kesin bir bilgi vermek doğru olmaz. Yayınlanan her içerik güvenli olmayabilir fakat bu sitenin popüler ve güvenilir kabul edildiğini açıklayalım. Yine de tedbiri elden bırakmamak gerekiyor.

Eğer sen de Minecraft server kuracaksan hemen Minecraft server kirala!

Konuyu nasıl buldun?
0
0
0
0
0

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir