Minecraft 1.17

Minecraft 1.17 ile ilgili bilinmesi gereken pek çok şey bulunmakta. Bu başlık altında bu sürümde modlu oynamak isteyenlere tavsiyeler vereceğiz.

Minecraft’ın öne çıkan birçok sürümü var. Bunlardan birisi 1.17 olarak yer alıyor. 1.17 sürümü, 8 Haziran 2021 tarihinde yayınlandı. “Caves & Cliffs: Part I“ güncellemesi olarak karşımıza çıkan bu versiyonda çeşitli yeniliklere yer verildi. Bu sürümde eklenen bloklar arasında ametist bloğu, bakır bloğu ve ham cevherler yer alıyor. Buna ek olarak maden sisteminde önemli bir güncelleme yapıldı. Ayrıca oyuna daha yüksek dağlar eklenerek güzel manzaralı yerler yapmak daha imkanlı hale geldi.

Bir oyuncu, yüksek bir tepeye bina kurarak manzarayı seyredebilir veya dağın eteklerine kurularak güzel bir bölgede keyif yapabilir. 1.17 ve 1.18 sürümleri, bu bakımdan oldukça önemli. 1.17, çıkalı 2 yıl olsa da halen severek oynanan ve internette araştırılan bir sürüm. Bazı oyuncular, bu sürümü modlar için araştırıyor. Minecraft’ın bu versiyonu için kaliteli pek çok mod bulunmakta.

Minecraft 1.17 için Popüler Modlar

1.17 sürümü için sizlere açıklayabileceğimiz çeşitli modlar yer almakta. Bu modlar arasından 10 popüler eklentiyi sizler için belirledik. Hazırsanız hemen çayınızı veya kahvenizi yudumlayarak keyifli bir içerik okumaya başlayın.

Minecraft 1.17

AppleSkin

Bazen yemek yedikten sonra ne kadar zaman sonra acıkacağınızı merak edebilirsiniz. Bunun yanı sıra bir yemeğin karın doyurma oranını incelemek isteyebilirsiniz. Bunun için AppleSkin modu yer alıyor. Bu mod, yiyeceklerin ve içeceklerin karın doyurma miktarını gösterip açlık barına yeni bir özellik ekler. Bu mod sayesinde açlığın yanı sıra doygunluk barı da görünür. Doygunluk bittiğinde acıkma başlar.

Clumps

Zombi, creeper veya iskelet gibi yaratıkları öldürdüğünüzde tecrübe puanları düşer. Buna ek olarak bazı cevherler kırıldığında da veya ısıtıldığında da XP elde edilir. Bu XP’ler, yerde bolca birikince gecikmeye neden olabilmekte. Özellikle düşük sistemli sunucular, bu durumdan etkilenebilir. Clumps modu sayesinde XP’ler bir araya gelerek tek bir XP oluyor. Bu da performansa önemli bir katkı sağlıyor.

Minecraft 1.17

Spark

Modlu sunucuların en büyük sorunlarından birisi gecikmeye neden olması. Özellikle mod sayısı yüksek sunucularda ve oyuncu sayısı fazla olan haritalarda gecikme, ciddi oranda anlaşılabilir. Gecikmeye neden olan şeyi çözmek adına Spark modu geliştirilmiş durumda. Spark, modlu sunucunun yanı sıra istemci için de faydalı özellikler sunuyor.

Bu mod ile beraber CPU performansı ölçülebiliyor ve bellek durumu öğrenilebiliyor. Ayrıca Spark eklentisi TPS, CPU tüketimi, bellek tüketimi ve disk kullanımı gibi bilgileri de sağlayarak sunucu hakkında son durumu iletiyor.

Xaero’s Minimap

Minecraft 1.17 dendiğinde akla gelen modlardan birisi Xaero’s Minimap. Xaero tarafından geliştirilen bu mod, on milyonlarca kez indirilmiş durumda. Modun amacı, mini harita sağlamak. Gündüz ve geceleri farklı görünen mod, haritadaki birçok şeyi göstermekte. Ayrıca haritaya işaret eklemek de mümkün. Bu sayede yerleri kayıt edebiliyorsunuz.

Modun en büyük yenilikleri arasında kaybolmamak yer alıyor. Uzaklara gittiğinizde bir anda kendinizi kaybolmuş hissedebilirsiniz. Bunun önüne geçmenin yolu minimap kullanmak. Bu sayede hiçbir zaman uzaklaşsanız da kaybolmamış oluyorsunuz.

Minecraft 1.17

Alex’s Mobs

Oyunun daha eğlenceli ve daha dolu hale gelmesi adına Alex’s Mobs modunu önerebiliriz. Bu mod, oyuna 85’ten fazla canlı eklemekte. Bu canlılar arasında ayı, fil, kaplan, maymun ve kartal yer alıyor. Bunlardan bazıları saldırgan iken bazıları cana yakın hayvanlar olmakta. Mod içerisinde hayvan rehberini içeren bir kitap da bulunuyor. Bu kitap ile beraber hayvanlar hakkında bilgi sahibi olunabilir.

Decorative Blocks

Bazı insanlar mimari çalışmalara ağırlık veriyor. Yani Minecraft oynadığı sırada dekoratif projeler geliştirmek istiyor. Bunun için indirme sayısı yüksek olan Decorative Blocks modu karşımıza çıkıyor. Eklenti içerisinde saman yığını, çeşitli ışık kaynakları, parmaklık çeşitleri, oturma alanı ve küçük çapta süslemeler için birçok eşya yer almakta. Dekoratif yapılar yapmak isteyenler bu moddan yararlanabilir.

Minecraft 1.17

Dungeon Crawl

Minecraft 1.17 modları arasında Dungeon Crawl da yer alıyor. Oyunda farklı yapıların olması güzel olmaz mıydı? Bu mod, oyuna zindan ekliyor. Zindanlar, çeşitli bölgelerde ortaya çıkabilir. Zindanların içerisinde yaratıklar için spawner yani doğma bloğu yer alıyor. Oyuncu, zindanı keşfederek çeşitli ganimetlerin sahibi olabilmekte.

Trash Cans

Bazen çok fazla blok birikiyor ve bunların bir kısmı çöp oluyor. Bu çöplerden kurtulmanın yolu çöp kutusu kullanmak. Trash Cans, oyuna çöp kutuları ekliyor. Çöp kutusuna atılan eşyalar yok ediliyor. Ayrıca bu kutuların mekanik sistemlerde kullanılması da mümkün. Bu sayede otomatik bir şekilde bazı eşyalar çöpe atılır.

FPS Reducer

Performansa önem gösterenler için FPS Reducer, 20 milyondan fazla indirmeye yer veren bir oyun modu. Bu mod, CPU ve GPU optimizasyonu yaparak FPS artışına yol açıyor.

Minecraft 1.17

Tech Reborn

Tech Reborn, Minecraft 1.17 sunucuları arasında kullanıcıların teknolojiye ayak uydurmasını sağlamak için bulunan bir mod. Mod, birçok özelliğe yer vermekte. Bunlar arasında enerji üretimi, enerji ile makine çalıştırma, enerji kablosu ile enerji transferi ve elektrikli aletler örnek olarak gösterilebilir. Özetle teknik projeler geliştirmek isteyenler için Tech Reborn, tercih edilebilecek bir Minecraft modu.

Eğer sunucu firması arıyorsan hemen sen de Minecraft sunucu kirala!

Konuyu nasıl buldun?
1
0
0
0
0

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir