BlueMap Eklentisi

Bu başlık altında siz değerli okurlarımız için BlueMap eklentisi hakkında bilgiler vermek istiyoruz. Umarız sizler için yararlı bir içerik olur.

Minecraft sunucusu yönetirken karşımıza birçok eklenti çıkar. Oyuncular, kendilerine uygun bir eklentiyi seçerek o eklenti ile oyundan keyif almaya başlar. Bu eklentilerden birisi Dynmap olarak yer alıyor. Dynmap ile beraber Minecraft sunucusu, web destekli bir haritaya sahip olur. Web haritası ile sunucu haritasının her yeri keşfedilir. Buna ek olarak haritadaki oyuncular, doğma noktası ve diğer alanlar da görünür. Daha profesyonel bir eklenti aranıyor ise BlueMap oldukça faydalı olacak.

BlueMap Eklentisi

BlueMap Nedir?

Dynmap, genellikle sadelik arayanlar için tercih edilmesi gereken bir plugin. BlueMap ise daha detaylı eklenti arayanlar için ideal. BlueMap, bir web haritası eklentisi. Dynmap’ten en önemli farkı 3 boyutlu gezme imkanı sağlaması. Yani oyunu adeta webde oynar gibi gerçekçi bir şekilde görüntüleyebiliyorsunuz. Bunun için özel bir teknoloji kullanılmış durumda.

BlueMap Eklentisi

Oyuncular, BlueMap’ın web haritasına girdiğinde adeta oyunun içinde uçuyormuş gibi sağa sola ve aşağı yukarı hareket sağlayabiliyor. Yani Minecraft’taki uçma moduna benzer şekilde harita, 3 boyutlu keşif ediliyor. Blokların içine dahi girilebiliyor, madenler de görünüyor. Özetle haritada ne var ne yok bu eklenti, hepsini gösteriyor. Şunu ifade edelim ki web haritasından yararlanırken güçlü bir GPU gerekir. Çünkü eklenti, GPU’ya yükleniyor.

BlueMap Eklentisi

BlueMap Nasıl Kurulur?

BlueMap eklentisi kurmak isteyenlerin yapması gerektiği şey öncelikle eklentiye sahip olmak için gerekli sayfaya ulaşmak. Bu sayfaya girerek hemen eklentinin güncel sürümünü kurabilirsiniz.

Eklentiyi indirdikten sonra sunucu dizinindeki “pluginsklasörüne atmalısınız. Ardından konsola gelerek eğer PlugMan var ise “/plugman load bluemap” yazmalısınız. Yoksa “reload” çekin. Hata olduğu takdirde sunucuyu “stop” komutu ile düzgünce kapatıp yeniden başlatın.

BlueMap Eklentisi

BlueMap Eklentisi Nasıl Kullanılır?

BlueMap’ı kurduktan sonra yapmanız gereken ek bir şey yer almıyor. İsteğe bağlı olarak “plugins/bluemap” dizinindeki ayar dosyalarını güncelleyebilirsiniz. Varsayılan olarak web haritasına ulaşmak için IP adresiniz ile beraber “1.1.1.1:8100” adresine girmelisiniz. “1.1.1.1” kısmını IP adresiniz veya alan adınız ile güncelleyin.

BlueMap Eklentisi

Bu işlemlerin ardından harita yüklenmiş olacak. Belirttiğimiz gibi BlueMap, güçlü işlemci gerektiren bir web uygulaması. Bundan dolayı buna dikkat ederek haritayı inceleyin. Kasma durumunda grafik ayarları yapmak için de seçenekler mevcut.

BlueMap Eklentisi

Harita, normal şartlarda otomatik olarak render işlemine giriyor fakat dünyanın tarafını render etmek isterseniz yani web haritasında görünmesini istiyor iseniz şu komutu kullanmalısınız: “/bluemep render world 0 0 3000”. “world” kısmına kendi harita isminizi girin. “0 0” kısmı işlemin başlayacağı x ve z koordinatı. “3000” sayısı ise alanın boyutu. Burada biz 3.000 x 3.000 alanın işlenmesini sağladık.

Eğer sen de server kurmak istiyor isen Minecraft sunucu kirala.

Konuyu nasıl buldun?
0
0
0
0
0

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir