Minecraft 1.19

Pek çok plugin bulunuyor. Bu yazımızda siz değerli oyuncularımız için Minecraft 1.19 ile ilgili sunucu eklentileri önermek istiyoruz.

Minecraft’ın en güncel sürümü olarak karşımıza 1.19 versiyonu çıkıyor. Bu sürüm, oyuncuların yararlandığı versiyonlardan birisi. 1.20 için ise çalışmalar halen devam ediyor. Bazı sunucu sahipleri, 1.19 sürümü ile ilgili hangi eklentilerin kaliteli olduğunu merak etmekte. Sizler için 10 eklenti içeren bir liste hazırladık. Umarız işinize yarar.

Minecraft 1.19 için Sunucu Eklentileri

1.19 sürümü için birçok eklenti bulunuyor. Bu eklentiler arasında altyapıyı geliştiren eklentilerden mekanik sistemler ekleyen eklentilere birçok özellik yer almakta. Lafı daha fazla uzatmadan hemen başlığa giriş yapalım.

Minecraft 1.19

EssentialsX

EssentialsX, birçok temel özelliği sunucuya ekleyen büyük bir paket. Bu pakette 130’un üzerinde komut, kullanıcılarla buluşuyor. Eklentinin sunduğu özellikler arasında havai fişek üretme, ürün alımı ve satımı yapma, tabela ile komut oluşturma, kullanıcı susturma ve doğma noktası kurma gibi birçok özellik yer alıyor. EssentialsX’in sunduğu bazı diğer özellikler şunlar:

 • Eşya tamir etme
 • Oyuncuyu hapishaneye atma
 • Oyuncunun açlığını yok etme
 • Oyuncunun sağlık seviyesini yükseltme
 • Yürüme ve uçma hızını ayarlama
 • Uçuş moduna geçiş
 • Oyuncu hakkında bilgi sahibi olma
 • Bakılan bloğa ışınlanma
 • Gecikme değerini öğrenme
 • En çok para kazananları listeleme
 • Kit ekleme
 • Başlangıç noktası belirleme
 • Warp yani ışınlanma noktaları oluşturma
Minecraft 1.19

Multiverse-Core

Multiverse-Core eklentisi, Minecraft 1.19 için de sunulan çoklu harita sistemi sağlıyor. Eklentinin amacı haritalar arasında geçiş yapmak. Normal şartlarda sunucudayken farklı bir haritaya geçilemiyor. Özellikle birden fazla harita bulunuyor ise oyuncunun başka bir haritada oynayabilmesi için bu eklenti, arka planda işlemler gerçekleştiriyor. Yani birden fazla harita aktif hale geliyor.

Oyuncular, bu eklenti ile çeşitli özelliklere sahip oluyor. Bu özelliklerden bazıları şu şekilde bulunmakta:

 • Dünya oluşturma ve ayarlarını düzenleme
 • Nether veya end dünyası üretme
 • İstenilen dünyaya ışınlanma
 • Portal ile başka bir dünyaya geçiş yapma
 • Sohbet ederken oyuncunun bulunduğu dünyayı gösterme
Minecraft 1.19

AuthMeReloaded

Eğer premium sunucu kullanılmıyor ise oyuncu hesaplarının bir eklenti ile korunması lazım. En popüler eklentilerden birisi AuthMe olarak karşımıza çıkmakta. Bu eklenti ile birlikte kullanıcılar, kayıt ve giriş işlemlerini halledebiliyor ve şifrelerini güncelleyebiliyor.

Eklentinin sunduğu birçok özellik var. Bunlardan birisi e-posta ile şifre kurtarma. İsteğe bağlı olarak oyuncuların e-posta eklemesi sağlanabilir ve bir kullanıcı, şifresini unutursa kullanıcıya e-posta atılabilir.

Anti bot koruması, MySQL desteği, SQL desteği, 2 faktörlü doğrulama, özelleştirilebilir veritabanı tablosu ve daha birçok özellik AuthMe eklentisi ile birlikte geliyor. Gelişmiş hesap sistemi için bu yazılım önerilmekte.

Minecraft 1.19

Dynmap

Oyuncuların severek kullanacağı bir özellik olarak Dynmap eklentisini önerebiliriz. Bu eklenti, sunucu için bir web haritası ekliyor. Sunucuda bulunan haritalar, webden üstten ve yandan bakış açısı ile görünüyor. 3 boyutlu olarak görünmesi sebebiyle kullanıcılar, harita üzerinden planlama yapabilir veya mevcut yapıları inceleyebilir.

Dynmap ile beraber birçok özellik elde ediliyor. Bunlar arasında şunları sıralayabiliriz:

 • Dünyaları ayrı ayrı ayarlama
 • Gerçek zamanlı güncelleme desteği
 • Web haritası üzerinden sohbet etme olanağı
 • Oyuncuların mesajlarının sohbet balonu olarak görünmesi mümkün
 • Hangi oyuncuların aktif olduğunu görme
 • Eklenti desteği ile haritaya farklı özellikler ekleme
 • Harita üzerinde Minecraft saatini öğrenme
 • Haritanın tamamını veya belirli bir bölgesini güncelleme
Minecraft 1.19

LuckPerms

Oyuncuların yararlanabileceği bir diğer eklenti LuckPerms, yetki sistemi sunuyor. Oyunculara belirli yetkileri vermek için bu özellikten yararlanılmalı. Ayrıca bu eklenti ile beraber oyuncu grupları oluşturulabilmekte. GUI tabanlı düzenleme olanağına sahip olan LuckPerms, bununla birlikte pek çok iş için kullanılabilir. Örneğin VIP grubu üretilerek bu gruba bazı yetkiler tanınabilir. Bu sayede VIP üyelikten gelir elde edilebilir. Bunun gibi daha pek çok amaç için bu eklentiden yararlanmak mümkün oluyor.

Minecraft 1.19

ChestSort

Düzene önem gösterenler için harika bir eklenti ile karşınızdayız. ChestSort eklentisi, Minecraft 1.19 sunucularının envanterlerinin daha düzgün olmasını sağlıyor. Bir oyuncunun deposunda birçok sandık olduğunu varsayalım. Bu sandıklardaki eşyaları tek tek düzenlemek uzun bir iş. Bunun yerine sandıkların tek tuşla düzenlenmesi harika olurdu, değil mi?

ChestSort, sandıklardaki karmaşayı gidererek eşyaları düzenli bir biçimde sıralamaya yarıyor. Bunun için bazı tuş atamaları yapılmakta. Bu atamalar, oyuncu nasıl isterse o şekilde ayarlanabiliyor fakat sunucu ile istemci arasında o tuşun desteklenmesi gerekiyor. Sıralamalar nasıl ayar yapıldıysa ona göre halledilmekte.

Minecraft 1.19

Simple Elevators

OpenBlocks Elevator modunu bilenler bu modla oyunda asansör olduğunu biliyor olmalı. Bu sistemin bir benzeri eklenti desteği ile Vanilla sunuculara geliyor. Simple Elevators plugini, dikey yönlü bir hareket sağlamak için asansör kurulumuna imkan tanıyor. Bunun için gerekli bloğun kullanılması gerekiyor. Sonrasında yapılması gereken şey yukarı veya aşağı doğru hareket etmek. Oyuncu zıplarsa üst kata çıkılır, eğilirse alt kata inilir. Asansörün tasarımını vermek ise oyuncuya kalmış.

Minecraft 1.19

Big Doors

Minecraft 1.19 sunucusu eklentilerinden birisi de Big Doors olarak bulunuyor. Bu eklenti, kullanıcıların büyük kapılar yapmasını ve animasyonlu bir şekilde bu kapıların açılıp kapanmasını sağlamak için yer alıyor. Örneğin birden fazla bloğun bulunduğu bir kapı olsun. Bu bloklara kapı özelliği kazandırıldığında bloklar, bir bütün halinde açılıp kapanıyor. Yani burada gerçekçi bir fizik var. Sunucuya gerçekçilik katmak isterseniz bu eklentiden yararlanabilirsiniz.

Minecraft 1.19

Chunky

Dünyalar için büyük bir öneme sahip eklentiler arasında Chunky bulunuyor. Bu eklentinin amacı dünyaların performansını arttırmak ve oyun kalitesini yükseltmek. Chunky, yüz binlerce kez indirilmiş bir yazılım. Birden fazla görevi bulunuyor. Bunlardan birisi haritanın yüklenme hızını yükseltmek. Bunun için haritayı birden fazla iş parçacığı kullanarak yönetiyor. Bir diğer özelliğinden örnek vermek gerekirse chunk yani seçilen yığının kayıt edilmesi işlemini durdurması yer alıyor.

Minecraft 1.19

Custom Items

Custom Items, Minecraft 1.19 sunucusuna sahip olanlar için harika özelliklere yer veren bir yazılım. Amacı, oyuncuların kendi eşyalarını geliştirmesini sağlamak. Ücretsiz sürümde en fazla 25 özel eşya üretilebiliyor. Buna ek olarak eklenen eşyalar için kod yazma desteği de bulunuyor. Daha özel bir oyun deneyimi için bu eklenti, oldukça faydalı.

Eğer sunucu arıyor isen hemen sen de Minecraft server kirala!

Konuyu nasıl buldun?
0
0
0
0
0

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir