Chairs Eklentisi

Minecraft’ta Chairs eklentisi ile beraber oturmak mümkün hale geliyor. Peki bu eklenti nasıl kuruluyor ve oturma işlemi nasıl çalışıyor?

Günümüzün en popüler oyunlarından birisi olan Minecraft, sunucu desteği sayesinde oyuncuların eklentilerle kendine özgü bir platform oluşturmasına imkan tanımakta. Çeşitli sunucu yazılımları var. Bu yazılımlar arasında yer alan Spigot, en çok kullanılan sunucu uygulamalarından birisi. Sunucu ve istemci arasındaki bağı koruyan Spigot, aynı zamanda eklenti desteğine de yer veriyor.

Eklentiler ile birlikte oyuna yeni fonksiyonlar eklenir. Bunlardan birisi de oturma fonksiyonu. Oturma özelliğini gerçekleştiren eklentilerden birisi Chairs olarak bizlerin karşısına çıkıyor. Gelin sizlere bu başlık altında Chairs ile ilgili bilinmesi gerekenleri aktaralım. Umarız okurlarımız için yararlı bir içerik olur. Şimdiden belirtelim: Eğer sorunuz olursa yorumlarda belirtmeyi unutmayın.

Minecraft’ta Oturmak Mümkün mü?

Minecraft oynamak isteyenlerin aklından geçen sorulardan birisi oyunda oturmanın mümkün olup olmadığı ile ilgili. Şunu söyleyebiliriz ki bu oyunda oturma eylemi normal şartlarda mümkün değildir. Yalnızca bazı şeylerin üzerine oturulur. Örneğin bir lamanın sırtına çıkılabilir ve oturularak gezilebilir. Bir diğer örnek olarak atı gösterebiliriz. Ata binildiğinde oturma eylemi gerçekleşir. Bu da oturmayı bu biçimde mümkün kılar.

Chairs Eklentisi

Canlıların yanı sıra oyunda oturmak için entity yani varlıklar da bulunuyor. Örneğin vagon veya tekneler, binilebilen varlıklar arasında. Bu varlıklara binildiğinde oyuncu, oturma pozisyonuna geçiş yapıyor. Kalktığında ise normal pozisyonuna dönüş yapıyor.

Chairs eklentisi gibi eklentiler nasıl oluyor da normal bir bloğun üzerine oturmayı sağlayabiliyor derseniz bunun birçok yolu var. Bunlardan birisi varlık kullanmak. Bloğun üzerine görünmez bir entity yani varlık eklenerek kullanıcı, buraya oturtulmuş olur. Bu şekilde oturma eylemi gerçekleştirilir.

Chairs Eklentisi

Bir diğer yöntem ise hayvan ekleyip görünmez yapmak. Örneğin merdiven bloğuna oturulduğunda aslında orada görünmez fakat üzerine binilebilir bir hayvan yer alır. Kullanıcı, bu hayvana oturtulur. Bu sayede bloğa oturuluyormuş gibi görülür.

Bunun gibi daha pek çok farklı yol ile oyuncuların bir yere oturulması sağlanmakta. Oturmanın yanı sıra yatma eylemi gibi eylemlere de imkan tanıyan eklentilerin de yer aldığını söyleyelim. Minecraft, gelişen bir oyun olduğu için bu gibi olanaklar artık mümkün oldu.

Chairs Eklentisi

Oturma amacıyla kullanılabilecek birçok eklenti var. Bu eklentilerden birisi ChairsReloaded olarak isimlendirilen bir eklenti. Chairs’in yenilenmiş hali olarak oyuncularla buluşan eklentinin temel amacı oturma eylemini gerçekleştirmek. Kullanıcılar, merdivenleri birleştirerek koltuk görünümü veriyor ve bu koltuğa oturabiliyor. Yalnızca merdiven değil aynı zamanda basamaklara da oturmak mümkün. Eklentinin başka bir amacı bulunmuyor. Tek özelliği oturmayı mümkün kılmak.

Oturma eklentisinin özelliklerinden birisi oturmanın yanı sıra oturma eylemi sırasında canı göstermek olarak yer alıyor. Sunucu sahipleri, oyuncular oturduklarında isteğe bağlı olarak can barını gösterebilir veya bu barı kaldırabilir.

Chairs Eklentisi

Chairs için geliştirilen bu eklentiye özel config dosyası da bulunuyor. Bu dosyada birçok ayar karşımıza çıkıyor. Dosyaya ulaşmak için “plugins/chairs/config.yml” alanına erişmelisiniz. Config dosyasında bulunan ayarlardan birisi hangi bloklara oturulacağı. “sit-blocks” kısmında bloklar eklenebilir ve kaldırılabilir. Bir diğer ayar ise mesajları güncelleme ayarı. Eklenti içerisinde çeşitli mesajlar bulunmakta. Bu mesajlar, bu dosya ile beraber güncellenebiliyor.

Chairs Eklentisi

Config dosyasında yer alan seçenekler arasında “valid-signs” kısmı da bulunmakta. Bu seçenekte işaret kontrolü yapmak için bazı eşyalar bulunmakta. Bu şu işe yarıyor: Mesela merdivenin yanında tabela olsun. Tabelaya tıklayınca da merdivene oturuluyor. Bu seçenekte bazı eşyalar var. Örneğin tabela ve duvar tabelası buraya eklenmiş durumda. Aynı zamanda eşya çerçevesine de bu ayar içerisinde yer veriliyor.

Chairs eklentisi için ayar dosyası içerisinde aşağıdaki ayarlar da bulunuyor:

  • Oto rotasyon
  • Maksimum merdiven boyutu
  • İşaret kontrolü
  • Mesafe
  • Elde eşya varken oturulup oturulmayacağı
  • Çeşitli efektler
  • Devre dışı bırakılan sözcükler
Chairs Eklentisi

Chairs Nasıl Kullanılır?

Bu eklentiyi kullanmak için ilk yapılacak şey eklentiyi indirip sunucudaki “plugins” dizinine atmak. Bunun için ChairsReloaded sayfasındaki uygun sürümlü dosyayı indirin. Eğer güncel sürüm arıyor iseniz bu bağlantıdaki eklentiyi deneyebilirsiniz.

Chairs Eklentisi

Dosyayı indirdikten sonra Chairs eklentisi dosyasını “plugins” klasörüne atmalısınız. Sonrasında ise konsola girip eğer PlugMan var ise “plugman load chairs” veya eklentinin adı ne ise onu yazmalısınız. Bu adımların ardından eklenti başlatılmış olacak.

Eğer PlugMan yoksa “reload” komutu ile sunucunun yenilenmesini sağlayın. Hata oluşursa “stop” komutu ile sunucuyu durdurup yeniden başlatın. Ardından eklentinin sorunsuz bir biçimde çalışması gerekiyor.

Chairs Eklentisi

Artık yapmanız gereken şey sunucuya girip bir merdivene veya basamağa oturmak. Basamağa veya merdivene sağ tık ile basıldığında karakter, o bloğun üzerine ışınlanıp oturma pozisyonuna geçiş yapacak. Ayrıca yönü de bloğun ön tarafına bakacak. Her ne kadar merdiven ve kaldırım blokları için bu olay geçerli olsa da bunun yanı sıra ayar dosyası ile istenen diğer bloklara da bu özellik eklenebiliyor.

Eğer sen de sunucu firması arıyorsan hemen Minecraft sunucu kirala!

Konuyu nasıl buldun?
0
0
1
0
0

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir