Minecraft 1.12.2 Server

Minecraft 1.12.2 server kurulumu birçok kişinin merak ettiği bir konu olmakta. Bu başlık altında sunucu kurulumunu anlatıyor olacağız.

Minecraft kullanıcılarının en çok oynadığı sürümlerden birisi 1.12.2 olarak karşımıza çıkıyor. 2017 yılında çıkmasına rağmen bu sürüm, halen yoğun bir ilgi görmekte. Bu doğrultuda bazı Minecraft oyuncuları, 1.12.2 sunucusunun nasıl kurulduğunu merak edebilir. Minecraft 1.12.2 sunucusu kurmak için yapılması gereken şey bir sunucu dosyasına sahip olmak. Bu adımları birazdan açıklayacağız.

Minecraft 1.12.2 Server

Minecraft Server Nasıl Kurulur?

Minecraft sunucusu kurmak için bir sunucu dosyasına ihtiyaç var. Öncelikle eklenti desteği isteyip istemediğinizi bilmelisiniz. Eğer eklentisiz bir sunucu kuracaksanız bu bağlantıdaki dosyayı indirin. Eklenti desteği istiyor iseniz Spigot öneririz. Daha hafif bir sunucu yazılımı için PaperSpigot kullanmanızı tavsiye ederiz. Daha birçok yazılım mevcut fakat en popüler olanlar arasında bu 3 yazılım yer alıyor.

Minecraft 1.12.2 Adım Adım Server Kurulumu

Minecraft sunucu dosyasını seçip indirdikten sonra aşağıdaki adımlara sırasıyla uymanız gerekiyor. Her adım, sunucuyu sorunsuz kurmanız açısından çok önemli.

Minecraft 1.12.2 Server

Öncelikli olarak uzak masaüstünde bir dizin oluşturun. Dizinin ismi örneğin “Server 1.12.2” olsun. Sonrasında bu dizini açıp içerisine indirilen sunucu yazılımı dosyasını yerleştirin. Bir sonraki aşamada yapılması gereken şey Notepad uygulamasını açıp aşağıdaki kodu girmek:

Minecraft 1.12.2 Server
Java -Xmx1G -jar sunucu.jar
pause

Buradaki “1G” kısmı, sunucuya verilecek RAM yani bellek miktarıdır. Bu miktarı sunucu makinenizin RAM miktarına göre ayarlamalısınız. Örneğin 8 GB RAM’li bir makineniz var ise 7 GB’ını oyuna verebilirsiniz.

Minecraft 1.12.2 Server

Bir sonraki aşamada Notepad içerisine eklediğiniz bu kodu kaydetmeniz gerekiyor. Bunun için “Dosya -> Farklı kaydet” seçeneklerine basın. Açılan pencerede alt kısımda yer alan “Dosya adı” kısmına “start.bat” yazın. Kayıt türü kısmını ise “Tüm dosyalar” olarak ayarlayın. Ardından sunucu dizininin olduğu yeri açın. Sonrasında “Kaydet” butonuna basın.

Sonraki aşamada yapmanız gereken şey sunucu dosyasının ismini güncellemek. “*.jar” ile başlayan dosyanın ismini “sunucu.jar” olarak değiştirin. Sonrasında “start.bat” dosyasını açın.

Minecraft 1.12.2 Server

Sunucu, ilk kez açıldığı için bir hata mesajı gösterecek. Bu mesajı önlemek için oluşan “eula.txt” dosyasını düzenlemeniz gerekiyor. Bu dosya içerisinde “eula=false” yazar. Bu metni “eula=true” olarak güncelleyin.

Sunucuyu tekrar “start.bat” ile başlatın. Bu sefer sorunsuz açılacak. Artık Minecraft’ın 1.12.2 sürümüne sahip bir sunucunuz var. Bundan sonra yapmanız gereken şey sunucuyu istediğiniz gibi geliştirmek. Güle güle kullanın. ?

Sunucuya Eklenti Ekleme

Minecraft. 1.12.2 server kurulumu ile birlikte kullanıcıların merak ettiği bir diğer soru, sunucuya nasıl eklenti ekleneceği ile ilgili olmakta. Bunun için yapılması gereken şey “plugins” dizininden yararlanmak. Bu klasör, sunucu dizininde yer alıyor. Bu dizinin içerisine istenilen eklentiler eklenmeli. Burada önemli olan husus eklentilerin 1.12.2 uyumlu olması.

Minecraft 1.12.2 Server

Eklentiyi ekledikten sonra konsol üzerinden “reload” komutu girilmeli. Bu komut, sunucuyu yenileyerek eklenti listesini güncelleyecek. Eğer bir hata oluşursa sunucuyu kapatıp yeniden başlatın. Kapatmak için “stop” komutunu kullanmalısınız.

Minecraft Sunucusuna Giriş

Sunucuya girmek için IP adresini bilmeniz gerekiyor. IP adresi, makineniz için özel olarak ayrılan bir adres. Bu adresin amacı, makinenin dış ağlarda benzersiz bir kimliğe sahip olması. Bu sayede diğer oyuncular, sizin sunucunuzu bulabiliyor. Minecraft 1.12.2 sunucusu kurduktan sonra IP adresiyle beraber oyuna girebilirsiniz. IP adresini bilmiyorsanız sunucu sağlayıcısından bilgi almalısınız.

Minecraft 1.12.2 Server

Minecraft 1.12.2 Server Sistem Gereksinimleri

Minecraft 1.12.2’yi rahatlıkla oynamak için 3 GB RAM’lı bir makine yeterli olacaktır fakat daha akıcı bir oyun deneyimi için 4 GB önerilir. Buna ek olarak işlemcinin yeni sürümlerdeki gibi güçlü olması gerekmez. Son güncellemeler ile beraber Minecraft, daha iyi işlemciler istemeye başlasa da 1.12.2, daha düşük bir işlemciyle de rahatlıkla çalışacak düzeyde bir oyun.

JAVA gereksinimi hakkında da bilgi edinmek gerekiyor. Minecraft 1.12.2 sunucusu kurmak isteyenler, güncel JAVA sürümlerini kullanmamalı. Sunucu ve oyun, güncel JAVA sürümlerinde çalışmaz. Bunun yerine JAVA 8’in en güncel versiyonunu kurmanız gerekir. JAVA kurmak için bu bağlantıya tıklayın. Dosyayı indirdikten sonra açın ve kurulumu tamamlayın.

Konuyu nasıl buldun?
1
0
0
1
2

Yorumlar

  1. Meriç

    Merhaba! herşeyi tam olarak doğru yaptım 1 adet bile hat olmadan ama sunucuya giremiyorum lütfen minecraftı tekrar başlatın diyor ne yapmalıyım ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir