Minecraft 1.19.5 Server

Minecraft 1.19.5 server kurulum adımları oyuncuların merakla beklediği bir yazı. Bu başlık altında 1.19.5 için sunucu kurulumunu açıklayacağız.

Minecraft sunucuları, oyuncuların bir araya geldiği çok oyunculu bir tür. Kullanıcılar, bu sunucularda toplanarak eğlenceli aktiviteler gerçekleştiriyor. Survival ve creative gibi birçok oyun moduna sahip olan serverlar, mini oyunlar ve modlu sunucularla da insanların sosyalleşmesini sağlıyor. Sunucu sürümleri arasında 1.19.5 sunucusu da yer alıyor. Bu sunucunun nasıl kurulduğuna dair bazı bilgileri edinmek gerekiyor.

Minecraft 1.19.5 Server

Minecraft 1.19.5 Server Nedir?

Minecraft 1.19.5, Mojang tarafından geliştirilen bir oyun sürümü. Son sürümlerle beraber ciddi geliştirmeler yapılan oyun, yeni sürümle birlikte pek çok hatayı düzeltmiş oldu. Bu hataların çözülmesi ile beraber Minecraft 1.19 keyfini yaşamak daha kusursuz bir hale büründü. Eğer arkadaşlarınız ile birlikte Minecraft 1.19.5 oynamak istiyorsanız veya büyük bir sunucu kurma fikriniz var ise eğer yoksa öncelikle JAVA kurmalısınız, ardından sunucu kurma adımlarına geçmelisiniz.

JAVA Nasıl Kurulur?

Bu başlık altında sizlere Minecraft 1.19.5 sunucusu için JAVA’nın nasıl kurulacağını anlatıyor olacağız. Öncelikli olarak bir problem yaşanmaması adına mevcut JAVA sürümlerini silmelisiniz. Eğer JAVA 17 kurulu ise silme işlemi yapmanıza gerek yok fakat diğer JAVA versiyonları kaldırılmalı. Kaldırma işlemi için aşağıdaki adımları takip edin.

 1. “Başlat + I” tuşlarına basarak Ayarlar uygulamasını başlatın.
 2. Uygulamalar -> Yüklü uygulamalar” kısmına giriş yapın.
 3. Arama yerine “JAVA” yazın.
 4. JAVA 17 dışındaki her JAVA sürümünü kaldırın. Temiz kurulum yapmak isterseniz tüm sürümleri silebilirsiniz.
 5. Bir sürümü kaldırmak için sağ tarafındaki üç noktaya basın ve “Kaldır” butonuna tıklayın.

Eğer güncel Windows Server sürümü kullanmıyor iseniz aşağıdaki adımların uygulanması gerekiyor.

Minecraft 1.19.5 Server
 1. “Başlat + R” tuşlarına basın.
 2. Denetim Masası açıldıktan sonra “Programlar” bölümüne girin.
 3. Sağ üstteki arama yerine “JAVA” yazın.
 4. JAVA sürümlerini kaldırmak için her birine çift tıklayın. Şunu belirtelim ki aynı anda birden fazla kaldırma işlemi yapılmıyor. Diğerinin bitmesinin beklenmesi gerekir.

Minecraft 1.19.5 server kurmak için JAVA 17 gerekiyor. JAVA 17 kurmak için aşağıdaki adımları takip edin.

 1. JDK 17’nin bulunduğu sayfaya girin.
 2. Bu sayfada listede bulunan “Windows x64 Installer” seçeneğindeki bağlantıya tıklayın ve dosyayı indirin.
 3. İndirilen dosyayı açıp kurulumu tamamlayın.

Minecraft 1.19.5 Server Nasıl Kurulur?

Minecraft 1.19.5 sunucusu kurmak için öncelikli sistemin yeterli olup olmadığını bilmek gerekiyor. Bir sonraki başlıkta bunun hakkında detaylı bilgi sunuyor olacağız. Eğer yeterli ise aşağıdaki adımları teker teker uygulayın.

 • Masaüstünde boş bir dizin oluşturun. Bu dizinin ismi “Server 1.19.5” olsun.
 • Sonrasında sunucu dosyasını indirin. Spigot, PaperSpigot veya Vanilla indirebilirsiniz. Vanilla için eklenti desteğinin olmadığını açıklayalım. Bu bağlantıda Spigot, Bukkit ve CraftBukkit bulunuyor. Burada ise PaperSpigot mevcut. Vanilla için ise buraya tıklayın.
 • JAR dosyasını indirdikten sonra “Server 1.19.5” dizinine ekleyin.
 • Dosyanın ismini “server.jar” yapın.
 • Notepad veya Notepad++ uygulamasını başlatın.
Minecraft 1.19.5 Server
 • İlk satıra “Java -Xmx1G -jar server.jar” ekleyin. İkinci satıra “pause” yazın. “1G” kısmını kendi sisteminizdeki RAM miktarına göre güncelleyin. Sisteme bir miktar RAM bırakmayı ihmal etmeyin.
Minecraft 1.19.5 Server
 • CTRL+S” tuşlarına basın. “Dosya adı” kısmına “start.bat” yazın. “Kayıt türü” kısmında ise “Tüm dosyalar” seçeneğini seçin. Sonrasında “Kaydet” butonuna tıklayın.
 • “Server 1.19.5” dizinine eklenen “start.batdosyasını çalıştırın. Sunucu hata verdikten sonra kapatın.
 • Oluşan “eula.txt” dosyasını açıp “eula=false” kısmını “eula=true” olarak güncelleyin.
 • Sunucuyu tekrar aynı şekilde başlatın. Artık sorunsuz bir şekilde açılacak. Bundan sonra yapmanız gereken “plugins” klasörüne eklentileri atmak, haritayı ayarlamak ve “server.properties” üzerinden ayar yapmak.

Eğer sunucuda bir güncelleme yapıldıysa “stop” komutu ile durdurulup tekrar başlatılmalı ki güncellemeler aktif olsun. Bunun yanı sıra Plugman eklentisi ile de yeni eklenen bir eklenti başlatılabilir fakat hata olduğu durumda sunucunun yeniden başlatılması gerekir. Konsola girilen “reload” komutu da sunucuyu yeniden başlatır. Dediğimiz gibi bunda da bir problem olursa kapatıp yeniden açmak çözüm olabilir.

Minecraft 1.19.5 Sunucusu Sistem Gereksinimleri

Minecraft 1.19.5 server kurmak için JDK 17 gerekiyor. Az önce anlattığımız gibi kurulumu tamamlamalısınız. JDK 17 dışında bilinmesi gereken birkaç detay daha mevcut.

Client

1.19.5 oynamak için aşağıdaki sistem gereksinimlerini karşılamak gerekiyor. Bu gereksinimler, en iyi oyun deneyimi için tavsiye edilmekte. Normal şartlarda daha düşük sistemde de oyunu oynamak mümkün ama akıcı bir oyun deneyimi için bu önerilere uymak gerekir.

 • JAVA 17
 • Intel Core i3-3210 veya AMD A8-7600 APU işlemci
 • 4 GB RAM
 • NVIDIA GeForce 940M, AMD Radeon R5 220 veya Intel HD 4000 ekran kartı
 • OpenGL 4.4
 • 300 MB depolama alanı
Minecraft 1.19.5 Server

Server

1.19.5, eski sürümlere göre daha fazla RAM tüketen bir yazılım. Özellikle 1.13’ten sonra oyunun RAM ve işlemci kullanımı artmış vaziyette. 1.19.5 için ise sistem özelliklerinin yüksek olması tavsiye ediliyor. Akıcı bir oyun deneyimi için her bir oyuncu için 50 ile 100 MB arasında RAM gerekir. Buna ek olarak verilerin işlenmesi için de güçlü bir işlemciye yer verilmesi lazım.

Minecraft Wiki’nin sunduğu öneriye bakacak olursak 10 kişilik Minecraft 1.19.5 server için 8 GB RAM öneriliyor. Bununla beraber tek çekirdeği en az 3,6 GHz hızında olan bir makine tavsiye ediliyor. 35 GB depolama alanına ek olarak 30 MBit internet hızı da öneriliyor. Bu büyüklükte bir sunucu için SSD, performans açısından büyük bir öneme sahip.

Minecraft 1.19.5 sunucusu için alınması gereken sistem gereksinimleri aşağıdaki şekilde:

 • En az Intel Core i9 9900K veya AMD Ryzen 3600X işlemci
 • 6 GB RAM
 • 50 GB disk (mutlaka NVME veya SSD olmalı)

Sunucu almak için batihost.com/minecraft.php adresine gidebilirsiniz.

Konuyu nasıl buldun?
0
0
0
0
0

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir