Minecraft Server 1.20

Minecraft server 1.20 kurulum rehberi oyuncuların merak ettiği bir detay. Yakın zamanda çıkacak olan sunucunun kurulumunu anlatmak istiyoruz.

Simülasyon oyunları, gerçek dünyadan özellikleri simüle eden oyunlardır. Minecraft oyunu da hayatta kalma tarzında geliştirilmiş olan ve sonrasında pek çok özelliğe bürünen bir oyun haline dönüştü. Rol yapma ise oyuncuların kendi karakterlerini benimseyerek Minecraft’ta rol yaptığı ve eğlendiği bir tür. Rol yapmak, arkadaşlarla daha keyifli bir hale geliyor.

Rol yapma sunucusu kurmak dışında da kurulabilecek birçok sunucu türü bulunmakta. Bunlar arasında mini oyunlar, hayatta kalma, mimari mod ve bunun gibi daha pek çok oyun türü sıralanabilir. Minecraft 1.20 sunucusu ise yakın zamanda çıkacak. Şimdiden oyuncular bu sunucunun nasıl kurulacağını araştırmaya başladı bile. “Erken kalkan yol alır” sözüyle bu yazıyı sizler için hazırlamış bulunmaktayız.

Minecraft Server 1.20

Minecraft 1.20 Ne Zaman Çıkacak?

Minecraft server 1.20 başlığına geçmeden önce Minecraft’ın 1.20 sürümünün ne zaman kurulacağına dair bir bilgi vermek gerekiyor. Minecraft, son olarak 1.19 sürümüyle oyuncularla buluştu. 1.20 sürümü ise 2023 yılı içerisinde çıkacak fakat net bir tarih verilmiyor. Buna rağmen kullanıcılar 1.20’yi kurmak için nelerin yapılması gerektiğini şimdiden öğrenmek ve hazırlıklara başlamak isteyebilir. 1.20 sunucusu şu anda önizleme aşamasında mevcut. Şimdiden sunucu deneyleri yapılabilir.

Minecraft Server Nasıl Kurulur?

Minecraft sunucusu kurmak için JAVA gerekiyor. JAVA olduğu takdirde gerekli olan tek dosya sunucu dosyası. 1.20 için gerekli olan sunucu dosyasına sahip olduktan sonra Minecraft sunucusu kurulabilir. Bu aşamadan sonra yapılması gereken şey ayar, eklenti ve harita ile uğraşmak.

Minecraft Server 1.20

Minecraft Server 1.20 Kurulumu (Adım Adım)

Bu başlık altında siz değerli okurlarımız için Minecraft 1.20 sunucusu kurulumundan bahsetmek istiyoruz. Şunu belirtelim ki 1.20 henüz çıkmadığı için bu adımlar önizleme sürümü için geçerli. Bundan dolayı test etmek ve hazırlık yapmak için bu sunucudan yararlanın. Adımlar sırasıyla şu şekilde olacak:

  1. JAVA kurulumunu tamamla.
  2. Sunucu için gerekli dosyayı indir.
  3. Komut dosyasını oluştur.
  4. EULA dosyasını güncelle.
  5. Eklentileri yükle.
Minecraft Server 1.20

JAVA’yı Kur

Eğer bilgisayarda güncel JAVA sürümü bulunmuyor ise JAVA kurmak gerekiyor. Öncelikle bilgisayardaki tüm JAVA sürümlerini kaldırın. Ardından bu bağlantıdaki JAVA kurulum dosyasını indirin ve çalıştırıp yükleyin. JAVA 17’nin JAVA 8 içerdiğini de belirtelim. Yani bu yazılım, hem JAVA 8 hem JAVA 17 uygulamalarını çalıştırır. Yani eğer eski sürüm Minecraft sunucusu çalıştıracaksanız bir sorun yaşamazsınız.

Sunucu Dosyasını İndir

Sıradaki aşama Minecraft server 1.20 dosyasını indirmek. Sunucuya sahip olmak için henüz Spigot ve PaperMC sürümleri çıkmadı. Tam olarak Vanilla sürümü de çıkmadı. Yine de 1.20 sunucusu kurmak mümkün. Bunun için snapshot yani önizleme sürümlerinden yararlanmak gerekiyor. En güncel önizleme sürümünün sunucu dosyasına bu bağlantıdan ulaşabilir ve hemen indirebilirsiniz. Mojang, bu sunucunun çapraz platform desteklediğini de söylüyor.

Dosyayı indirdikten sonra masaüstünde bir dizin oluşturun ve ardından dizinin ismini “Server 1.20” olarak güncelleyin. Bu dizinin içerisine indirilen sunucu dosyasını atın. Sunucu dosyasını buraya ekledikten sonra sıradaki adıma geçiş yapın.

Komut Dosyasını Oluştur ve Sunucuyu Çalıştır

Bir sonraki aşamada komut dosyasını oluşturmak gerekecek. Bunun için öncelikle Notepad veya Notepad++ uygulamasının başlatılması gerekiyor. İlk satıra “title 1.20 Test Server” yazılmalı. Bu, sunucunun başlığını belirtiyor. Sonraki satıra ise “Java -Xmx4G -jar server.jar” yazmak gerekiyor. “4G” kısmı sunucuya ayrılacak RAM miktarını belirtir. 3. satıra ise “pause” yazın.

Minecraft server 1.20 kurmak için uygulanan bu işlemlerin ardından dosyayı kaydetmelisiniz. “Dosya -> Farklı Kaydet” seçeneklerini seçin. “Dosya adı” kısmına “start.bat” yazın. “Dosya türü” kısmını ise “Tüm dosyalar” olarak değiştirin. Sonrasında sağ alt taraftaki “Kaydet” butonuna basın.

Sunucuyu başlatmadan önce sunucunun bulunduğu klasördeki jar dosyasının adını güncellemek gerekir. Jar dosyası, “server.jar” olarak adlandırılmalı. Ardından “server.bat” dosyası çalıştırılmalı.

Minecraft Server 1.20

EULA’yı Güncelle ve Sunucuyu Başlat

Kullanıcıların Minecraft server 1.20 kurması için uygulaması gerektiği bir diğer aşama oluşan “EULA.txt” dosyasını düzeltmek. Bu dosya otomatik güncelleniyor fakat güncellenmediyse işlem yapmak gerekir. Güncellenmez ise bu sırada sunucu hata verecektir. Bu hatayı önlemenin yolu “EULA.txt” dosyasına girip “eula=false” satırını bulmak. Bu satır, “eula=true” olarak değiştirilmeli ve kayıt edilmeli. Sonrasında sunucu tekrar başlatılmalı. Eğer sorunsuz çalıştıysa problem yoktur demektir.

Artık yapmanız gereken ek bir işlem yok. Sunucu hazır hale geldi. Bu sürümde eklenti desteği bulunmadığı için eklenti kurmak mümkün değil fakat 1.20’nin özelliklerini deneyerek yeni bir deneyim elde edebilirsiniz.

Eğer sunucu arıyor isen hemen sen de Minecraft server kirala!

Konuyu nasıl buldun?
0
1
0
0
0

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir