Hypixel sunucusu

Hypixel sunucusu, günümüzün en popüler Minecraft sunucusudur. Bu doğrultuda sizler için Hypixel benzeri nasıl sunucu kurulacağını anlatacağız.

Minecraft sunucusu kurmak isteyen pek çok birey mevcut. İnsanlar, kendi sunucularını kurarak arkadaşlarıyla oynamak veya bu işten gelir elde etmek ister. Minecraft oynayarak kazanç sahibi olmanın pek çok yolu bulunmakta. En mantıklı karar kendine özgü bir sunucu kurmak olsa da bazıları Hypixel’e benzemek isteyebilir. Bunun için nelerin yapılması gerektiğinin bilinmesi gerekiyor.

Hypixel Sunucusu Hakkında

Hypixel, ilk olarak 13 Nisan 2013 tarihinde kurulmuş bir sunucu. Hypixel Inc. tarafından işletilen Minecraft altyapısına sahip bu sunucu, 16 dil desteğine sahip. Bu desteklerden birisi de Türkçe.

Hypixel sunucusunun ortaya çıkış hikayesine baktığımızda bu sunucu, aslında geliştirilen haritaları oyunculara göstermek için bulunuyordu. Bununla beraber sunucuya birkaç mini oyun eklenmişti. Oyuncular, bir taraftan macera haritalarını incelerken bir taraftan mini oyunlar oynayabiliyordu. Ayrıca Hypixel’in sahibi, YouTube kanalında yayınladığı videolarla sunucusunun daha da güçlenmesini sağlamıştı.

Hypixel sunucusu

Hypixel’in gelecekte bu kadar popüler bir sunucu olacağını kimse bilmezdi. Kısa sürede büyük bir popülerliğe oluşan Hypixel’in aylık masrafı yüz binlerce dolar değerinde. Ayda 1 milyondan fazla Minecraft oyuncusunun ziyaret ettiği bu ortamda anlık aktif oyuncu rekoru 216.000 olarak yer alıyor. Bunun sebebinin koronavirüs salgını olduğu düşünülmekte. Günümüzde ise günlük ortalama 50.000 kullanıcı aynı anda giriyor.

Hypixel IP Adresi

Hypixel sunucusuna girmek için “mc.hypixel.net” adresine Minecraft istemcisi üzerinden bağlanmalısınız. Sunucunun premium olması sebebiyle premium üyelik gerektiğini de hatırlatalım.

Hypixel Sunucusu Gibi Sunucuya Sahip Olma

Hypixel gibi bir sunucuya sahip olmak için yapılması gereken pek çok şey bizleri karşılıyor. Bunlar arasında donanım ve yazılım gereksinimlerini karşılamak. Bunun yanı sıra gerekli özellikleri inceleyip sunucuya eklemek. Sunucunun BungeeCord olması gerektiğini de belirtmiş olalım.

Gereksinimler

Hypixel, devasa bir sunucu ağı. İçerisinde farklı farklı pek çok sunucu yazılımı bulunmakta. Yani Hypixel, tek bir sunucudan oluşmuyor. Örneğin BedWars, SkyWars ve parkur oyunları ayrı sunucularda çalıştırılıyor. Bundan dolayı en önemli gereksinimlerden birisi güçlü donanımlara yer vermek. Kullanıcıların birden fazla sunucuyu yönetebilmesi için BungeeCord kurulumu yapması gerekiyor.

Başlangıçta büyük bir sunucu almanıza gerek bulunmuyor. Kullanıcı kitlesi arttıkça sunucunun donanımları yükseltilebilir ve sunucuya daha fazla özellik eklenebilir. İlk olarak yapılması gereken şey altyapıyı oluşturmak. Sonrasında özellikleri geliştirmeye ve reklam yapıp oyuncuları çekmeye başlamak.

Hypixel sunucusu

Batıhost, Hypixel sunucusu benzeri bir sunucu kurmak isteyenler için harika olanaklar vaat ediyor. Böylesine büyük bir iş için dedicated server almak gerekiyor. Batıhost’ta bol RAM’li ve güçlü işlemcili makineler yer almakta. Bu makinelere buradan ulaşabilirsiniz.

Sunucu Kurulumu

Hypixel gibi bir sunucu kurmanın ilk adımı BungeeCord’tan geçer. Çünkü Hypixel’de birden fazla sunucu yer aldığı için bu sunucuları bir arada tutmak adına BungeeCord kullanılmalı. BungeeCord ile ilgili rehberlerimize ulaşmak için bu bağlantıya tıklayın. Burada nasıl kurulum yapılacağı hakkında bilgiler yer almakta.

Hypixel sunucusu

BungeeCord işini halletmeden önce sunucuların hazır hale getirilmesi gerekir. Çünkü BungeeCord, sunucuları birleştirmek için ayarlamaların yapıldığı bir yer. Sunucu kurmak isteyenler kendi sürümüne göre bu bağlantıdaki rehberlerden birini veya birkaçını inceleyebilir. Ek olarak şunu da belirtelim ki eğer istediğiniz sürüm yoksa en yakın sürümü seçebilirsiniz. Zaten kurulumlar genel olarak birbirine benzer, sadece arada küçük farklar bulunur.

Sunucuyu Ayarlama

Sunucuyu kurduktan sonra yapılması gereken bir diğer şey sunucu ayar dosyalarını inceleyip düzenleme. Gerekli düzenlemeleri yapmak için pek çok seçenek bulunuyor. Düzenlenmesi gereken dosyalardan birisi “server.properties” olarak bizlerin karşısına çıkıyor. Bu dosyayı güncellemek için sizlere bu kaynağı bırakıyoruz.

Ayar yapılması gereken bir diğer şey “spigot.yml” dosyası. Bu dosya içerisinde çeşitli opsiyonlar bulunmakta. Oyuncular, sunucu dizininden bu dosyaya ulaşarak içerisindeki bilgileri istediği gibi düzenleyebilir. Her sunucu için ayrı ayrı ayar yapılması gerekir. Bunu unutmadan hareket edilmeli. Bu bağlantıda gerekli rehbere ulaşabilirsiniz.

Hypixel sunucusu

Gerekli Testleri Uygulama

Son olarak sunucunun sorunsuz olup olmadığını öğrenmeniz gerekiyor. Yaptığınız çalışmalar sonucunda performansın nasıl olduğu, hata olup olmadığı veya farklı bir düzenlemenin gerekip gerekmediği öğrenilmeli.

Hypixel Benzeri Sunucu için Eklentileri Hazırlama

Hypixel sunucusu için yapılması gereken bir diğer şey her sunucu için gerekli olan eklentilere yer vermek. Birçok eklenti var. Her sunucu, farklı eklentilere sahip olmalı ve buna göre yönetilmeli. Örneğin BedWars eklentisi BedWars sunucusunda bulunmalı. Aynı şekilde diğer mini oyunlar için de bu durum geçerli. Bazı eklentiler ise tüm sunucularda yer almalı. Bunlar, zaman ve çaba gerektiren bir süreç.

BungeeCord için Gerekli Yazılımlar

BungeeCord, eklenti desteği sağlayan bir sunucu yazılımı. Amacı, sunucuları bir arada tutmak ve yönetimi kolaylaştırmak. BungeeCord için birçok eklenti yer alıyor. Bunlar arasında AuthMe, AdvancedBan ve Animated Tab gibi eklentiler örnek olarak gösterilebilir. Kendi sunucunuza en uygun olanları seçerek “plugins” dizinine atmalısınız.

Hypixel sunucusu

Hesap Sistemi

Eğer premium sunucu kullanılmayacak ise hesap sistemine yer verilmeli. AuthMe, günümüzün en popüler hesap eklentilerinden birisi olarak karşımıza çıkıyor. Bu eklenti, BungeeCord ile beraber bağlanmalı ve kullanıcılar, sunucu geçişlerinde giriş yapmakla uğraşmamalı. Özetle premium olmayan sunucular için AuthMe, hesapların korunması adına önemli bir ayrıcalık.

Mini Oyun Eklentileri

Birçok mini oyun eklentisi bulunmakta. BedWars, SkyWars, Parkour, ASkyBlock veya bu gibi çeşitli eklentiler, sunucuların daha eğlenceli hale gelmesinde etkili oluyor. Her sunucu için gerekli mini oyun eklentisini yüklemek gerekir. Eğer SkyWars sunucusu kurulduysa bu sunucuya SkyWars eklentisi eklenmeli. Bu eklentilerden bazılarının önemi bir avantajı bulunmakta. Aynı sunucuda birden fazla oyun oynamaya imkan tanınıyor. Bu sayede her mini oyun lobisi için ayrı sunucular kurmaya gerek kalmıyor. Tabii bunu yaparken yeterli kaynağın ayrılması gerekmekte.

Hypixel sunucusu

Yetki Sistemi

Oyuncular, Hypixel gibi sunucudan para kazanmak adına yetki sistemine önem göstermeli. VIP, Gold veya bunun gibi üyelikler yetki sistemi oluşturularak elde edilir. Yalnızca bu bakımdan değerlendirilmemeli. Buna ek olarak yönetici, yetkili, rehber veya bunun gibi yetkiler için de bir yetki sistemine ihtiyaç duyuluyor. LuckPerms gibi pek çok kaliteli yetki eklentisi bulunmakta. Kendinize en uygun olanı seçip sunuculara eklemelisiniz.

Hile Koruma Özellikleri

Oyuncuların önemsemesi gerektiği bir diğer şey hile koruma sistemi. Anti hile eklentileri, hilelerin önüne geçmek için önemsenmesi gereken bir şey. Hypixel, bunun için çeşitli yazılımlara yer vererek haftalık ne kadar oyuncu yasaklandığını duyuruyor. Hypixel’de haftada ortalama 10.000 kullanıcı, hileden dolayı yasaklanmakta.

Çeşitli Özellikler Ekleme

Hypixel sunucusu gibi bir sunucuya sahip olmak için bir diğer şey çeşitli özellikler sunan eklentiler kullanma. Bunun için birçok eklenti bulunuyor. Bu yazılımlardan birisi SkinsRestorer olarak bizlerin karşısına çıkıyor. Premium olmayan sunucular için SkinsRestorer, premium skinlerin görünmesi veya skinlerin değiştirilmesi için kullanılmakta.

EssentialsX, ViaBackwards, ViaRewind, Vault, ChestShop veya NametagEdit gibi daha pek çok önemli eklenti mevcut. Kullanıcılar, sunucuların ihtiyacına göre eklentileri belirleyip istedikleri sunuculara yerleştirmeli.

Hypixel sunucusu

Hypixel Sunucusu Gibi Bir Sunucu için Eklentilerin Düzenlenmesi

Hypixel benzeri bir sunucu geliştiren kişi, bu sunucunun eklenti dosyalarını da güncellemeli. Bunun için sunucu dizininde yer alan “plugins” klasörüne girilmeli ve sonrasında hangi eklentiler güncellenecek ise o eklentinin dizinine tıklanmalı. Bir sonraki aşamada ise ayar dosyaları veya diğer dosyalar güncellenmeli. Bu şekilde Hypixel’e benzer bir sistem oluşturulabilir.

Buna ek olarak şu bilgiyi de sağlamak gerekiyor. Hypixel, kendi özelliklerini kodlayan yani yazılımcı ekibine sahip bir platform. Bundan dolayı her özelliği bulmanız belki kolay olmayabilir. Eğer JAVA yazılımcısı iseniz kendi eklentilerinizi kodlayarak sunucunuzu Hypixel’e benzer bir hale getirebilirsiniz.

Eğer server kurma arayışındaysan hemen sen de Minecraft sunucu kirala!

Konuyu nasıl buldun?
0
0
0
0
0

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir